Türkiye’de Deprem Bölgeleri Ve Fay Hatları Kısaca

Bu yazımızda Türkiye’de deprem bölgeleri ve fay hatları kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Doğal afetler, maddi ve manevi hasara yol açarak can ve mal kaybına neden olur. İnsanlara doğrudan zarar verir ve önlenemezler. Doğal afetlerin zararları alınan tedbirlerle azaltılabilir. Doğal afetler, deprem, sel, yangın, tusunami, volkanik patlama, heyelan, erozyon, yıldırım düşmesi, çığ düşmesi, hortum, fırtına olarak meydana gelebilir.

Deprem, yerkabuğunda meydana gelen sarsıntılardır. Deprem sırasında yerkabuğundaki kırılmalardan açığa çıkan enerji depremin büyüklüğü ile ilgilidir. Sismologlar deprem büyüklüğünü rakamlarla verir. Deprem şiddeti, depremin yol açtığı maddi ve manevi hasardır.

Faylar, yeraltında depremin izlediği yollardır. Fay hattı, iki fay arasındaki mesafedir. Deprem bölgesi, bir bölgede depremin gerçekleşebilir olmasına denir. Türkiye’de de deprem bölgeleri bulunmaktadır. Deprem bölgeleri fay hatlarına göre oluşmaktadır.

Türkiye’de deprem bölgesi olan ve deprem bölgesi olmayan yerler bulunmaktadır.  Deprem bölgeleri birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü derece olarak isimlendirilir. En tehlikeli depremler büyüklük ve şiddetine göre birinci dereceden üçüncü dereceye doğrudur. Dördüncü derecede deprem bölgesi bulunmaz.

Türkiye’de deprem bölgeleri ve fay hatları şu şekildedir:

Türkiye’de fay hatları;

*Kuzey Anadolu Fay Hattı

*Doğu Anadolu Fay Hattı

*Batı Anadolu Fay Hattı

Türkiye’de deprem bölgeleri;

*Erzurum

*Erzincan

*Van

*Bolu

*Çankırı

*Tokat

*Adapazarı

*Kütahya

*Burdur

*Bingöl

*Düzce

Türkiye deprem bölgelerinden oluşur. Çünkü Anadolu son jeolojik zaman diliminde oluşmuştur. Konya havzası deprem bölgesi değildir. Deprem etkileri hissedilse de deprem merkez üssü olma ihtimali yoktur.

Türkiye’de Deprem Bölgeleri Ve Fay Hatları Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

2 yorum

  1. Türkiye’de deprem bölgeleri ve fay hatları konulu çalışma kağıdımı bu yazıdan bakarak çözdüm cevapların hepsi doğru çıktı öğretmen iki tane artı verdi. Teşekkür ederim size :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.