Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Ocak 2021

Türkiye’de Bulunan Anıt Ağaçlar

Anıt ağaçlar, Türkiye’deki anıt ağaçlar, Türkiye’deki en yaşlı ağaçlar hangileri? Türkiye’nin en yaşlı ağacın kaç yaşında olduğunu biliyor musunuz? Türkiye’deki anıt ağaçlar hakkında bilgi vereceğiz.

Sıcak, soğuk, yağmur, kar, fırtına… Her şeye rağmen yüzlerce, hatta binlerce yıl yaşayan anıt ağaçlar. Bu ağaçların altında onlarca kuşak yaşadı. Bu ağaçlar pek çok hikayeye konu oldu. Oysa bizler bu ağaçların hikayelerini, yaşlarını hiç bilmiyoruz. En önemli görevimiz ise bu ağaçları korumak ve diğer kuşaklara aktarmak. Ancak bunu da yeterince yerine getirdiğimiz söylenemez. Yazımızda sizlere Türkiye’nin en yaşlı anıt ağaçlarını sizlere anlatacağız.

Uşaklı Çam: Bolu-Abant’a bağlı Güvem Köyü’nde bulunmaktadır. Bu ağacın kaç yaşında olduğu tahmin edilemiyor. Ancak çok ilginç bir hikayesinin olduğu kuşaktan kuşağa anlatılıyor. Yıllar önce köyde odun sıkıntısı baş göstermiş ve bir köylü ağacı kesmek istemiş. Baltayı ağaca vurur vurmaz balta geri fırlamış, baltanın isabet ettiği yerden kan akmış. Ağacı kesmek isteyen köylü de bir hafta sonra ölmüş. Bu yüzden ağacın en kuru dalının bile yere düşmesi oradaki köylüler tarafından uğursuzluk olarak kabul edilir. Bu ağacı kesmeye kimse cesaret edemez.

Koğuk Çınar: Bursa’dadır. 18 metre genişliğindedir. iki at arabası içine rahatça sığabilmektedir. Bu özelliğiyle birlikte Türkiye’nin en büyük ağacıdır.

Diğer anıt çınarlarımız ise şunlardır: Eskici Baba Çınarı, Kavaklı Camisi Çınarı, Kepez Saçlı Meşe Ağacı(Eskişehir’in İnönü İlçesi’ne bağlı Kepez Köyü’nde), Gedelma Çınarı (Antalya’nın Kemer İlçesi’ne bağlı Kuzdere Köyü’nde), Dede Menengici (İzmir-Menemen Çaltı Köyü), Onat Çınarı (Antakya Dursunlu Köyü’nde), Keramet Dutu (Seyitgazi İlçesi) ve daha niceleri…

7dda04e71925b1b674dceefe1c53c0a1

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ökkeş dedi ki:

  bizim ödev vardı türkiye’nin en yaşlı ağaçları yani ülkemizde anıt ağaçlar listesi için baktım güzel bence.

 2. ankaragücü dedi ki:

  yaa ama ben anıt ağacı nedir

  1. SüperZeka dedi ki:

   Teşekkür Ederim Ödevime Yardımcı Oldu

Yorum Yaz