Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

Türkiye Tarihi Açısından Etkili Olan Savaşlar Sebepleri Ve Sonuçları

Bu yazımızda Türkiye tarihi açısından etkili olan savaşlar sebepleri ve sonuçları kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkiye Tarihi’nde en önemli savaşlar geçtiğimiz yüzyılın hemen başlarında yaşanmıştır. Birinci Dünya Savaşı sonrası Türkiye’nin kurulma vetiresinde Milli Mücadele yılları yaşanmıştır. 1919 – 1922 yılları arasında süren Milli Mücadele döneminde irili ufaklı, uzun veya kısa süren birçok savaş yaşanmıştır.

Birinci Dünya Savaşı’nda büyük ölçüde toprak kaybı yaşayarak Misakı Milli’ye razı olan Osmanlı Devleti yapılan antlaşmalarla elindeki toprakları da kaybederek, saltanatın kaldırılması ve cumhuriyetin ilan edilmesiyle tarihteki yerini almıştır.

Milli Mücadele döneminde Sakarya Meydan Muharebesi, Başkumandanlık Muharebesi gibi savaşlar yaşanmıştır. Bu savaşların ardından da Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Kurtuluş Savaşı olarak bilinen bu savaşlar zaferle sonuçlanmıştır.

Sakarya Meydan Muharebesi (1921)

Yunan’ın Ege Bölgesi’nden ve Akdeniz’den Anadolu üzerine saldırması sonucunda Anadolu’da zulümler ve işgaller gerçekleştirerek Sakarya’ya kadar gelmesiyle başlamıştır. Sakarya Meydan Muharebesi, bir savaşın son vetiresi olarak iki buçuk yıl sürmüştür.

Sakarya Savaşı, zaferle sonuçlanmıştır. Yunanistan’da ihtilal olmasının ardından Yunanlar da çekilerek savaşmışlardır. Böylece Anadolu, düşman işgalinden kurtulmuştur. Mustafa Kemal, Gazi unvanı almıştır.

Büyük Taarruz ve Başkumandanlık Muharebesi (1922)

Anadolu’nun dört bir yanının düşman işgalinde olması, Yunan ile yapılan harbin kazanılmasından sonra ortada bir sorun olarak durmaktaydı. Mecliste alınan bir kararla taarruz yapılması icap edildiği anlaşılmıştır.

Milli bir ruh oluşturularak dünya kamuoyundan gizlilikle saklanan bir savaş başlatılmıştır. Büyük Taarruz sonucunda Anadolu düşman işgalinden kurtulmuştur.

Türkiye Tarihi Açısından Etkili Olan Savaşlar Sebepleri Ve Sonuçları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz