Türkiye Neden Bölgelere Ayrılmıştır?

Bu yazımızda Türkiye neden bölgelere ayrılmıştır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkiye, üç tarafı denizlerle çevrili bir de iç denize sahip olan bir ülkedir. Asya ve Avrupa topraklarını iki boğaz üzerinden birbirine bağlamaktadır. Anadolu coğrafyası üzerine kurulu ülke, ılıman kuşakta yer almaktadır.

Türkiye’de üç farklı iklim tipi ve dört mevsim yaşanmaktadır. Yeryüzü şekilleri dağlar, ovalar, platolar, vadiler, kanyonlardan oluşmakta yükselti batıdan doğuya doğru artmaktadır. Göller ve akarsular da tatlı su kaynaklarını oluşturur.

Türkiye’de bitki örtüsü, ormanlar, makiler, bozkırlar ve dağ çayırları olarak şekillenmektedir. Ülkede dünyada eşi olmayan platolar bulunmaktadır. Bir kıta büyüklüğünde habitat ve ekosisteme sahiptir. Türkiye’de dağların uzanış yönü kuzey paralelindedir.

Bütün bu coğrafik etkenler nedeniyle Türkiye bölgelere ayrılmıştır. Türkiye, yedi coğrafik bölgeden oluşur. Bunlar Karadeniz Bölgesi, Akdeniz Bölgesi, Ege Bölgesi, Marmara Bölgesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi ve İç Anadolu Bölgesi’dir.

1 yorum

  1. Türkiye’nin neden seksen bir parçaya bölünerek illere ayrıldığını merak ediyordum. Bunu da yazınızda çok işe yarar bilgiler vererek anlatmışsınız. Yazan elleriniz dert görmesin.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.