Türkiye internet kullanım amaçları

Türklerin interneti hangi amaçlarla kullandıkları açıklandı. Türk Telekom, Ipsos KMG tarafından 2012 yılının ilk çeyreğinde gerçekleştirilen, Türkiye;de bilgisayar ve internet kullanım detayları ile alışkanlıklarımızı ortaya koyan araştırmanın sonuçlarını yayımladı. Türkiye insanı interneti ne için kullanıyor. İnterneti ne amaçla kullanıyoruz.

Türkiye’deki internet kullanıcıların yüzde 60,9’u erkek, 39,1’i ise kadın. İnternet kullanıcılarınınyüzde 50,9’u ise 18 – 34 yaş aralığında yer alıyor. İnternet kullanan hanelerin yüzde 87’siinterneti sörf yapmak amacıyla kullanırken, Facebook’a girmek ikinci sırada yer alıyor.

Türkiye genelinde 38 ilde yüz yüze gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye’de 19,1 milyon hanenin yüzde 52’sinde bilgisayar, yüzde 41’inde ise internet bağlantısı mevcut.

Araştırmaya göre, bilgisayarı olan hane sayısı çoğalırken, internet kullanımı da buna bağlı olarak artış kaydediyor. En çarpıcı sonuç ise internet kafelerden internete bağlanmanın gözle görülür şekilde düştüğü. Türkiye’deki internet kullanıcıları internete daha çok evden bağlanırkenhanelerde en çok tercih edilen internet bağlantısı ADSL olarak gözlendi. Türkiye’deki hanelerin yüzde 31,2’si ADSL bağlantısını kullanırken 3G modem, kablo ve fiber gibi diğer bağlantıtürlerinin sahipliği oranı yüzde 9,9 oldu.

İnternet bağlantısına sahip olan hanelerin yüzde 96’sı mevcut internet bağlantısını değiştirmeyi düşünmüyor. ADSL bağlantısı olan hanelerin yüzde 74,6’sı yeni bağlantı için yine ADSL’i düşünürken, ikinci sırada fiber geliyor.

-İki evden birinde bilgisayar var-

Araştırma, internet kullanıcılarının cinsiyet ve kullanım alışkanlıklarını da ortaya koyuyor.Türkiye’deki internet kullanıcıların yüzde 60,9’u erkek, 39,1’i ise kadın. İnternet kullanıcılarının yüzde 50,9’u ise 18 – 34 yaş aralığında yer alıyor.

Türkiye’deki 19,1 milyon hanenin yüzde 51,7’sinde yani yaklaşık 9,9 milyon hanede bilgisayar bulunuyor. Tüm hanelerin yüzde 34,6’sında masaüstü, 20,6’sında dizüstü bilgisayar bulunuyor. Hem masa üstü hem de dizüstü bilgisayar bulunan hane sayısı ise yüzde 4,2. Yeni nesil bilgisayar ürünleri olan netbook (yüzde 0,7) ve tablet (yüzde 0,2) bulunurluğu ise hayli düşük.

İnternet sahibi haneler interneti en çok sörf yapmak (yüzde 87) ve Facebook’a girmek (yüzde 82) için kullanıyor. Bunu yüzde 76 ile e-posta kontrolü, yüzde 71 ile yazılı mesajlaşma/chat yapma izliyor.

Türkiye’de internet bağlantısına sahip hanelerin internet kullanım amaçları şöyle:

     **Hanelerin internet kullanım amaçları**

——————————————-

İnternette gezme/inceleme               87%

Facebook                                82%

E-mail                                  76%

Yazılı mesaj/chat yapma                 71%

Müzik/radyo dinleme                     67%

Film/video izleme                       66%

Haber/gazete okuma                      61%

Görüntülü-sesli görüşme                 59%

Sesli görüşme                           56%

Oyun oynama                             55%

Müzik indirme                           54%

CD-DVD oyunları                         45%

Film/video indirme                      44%

TV izleme                               41%

Diğer sosyal medya                      37%

E-devlet işlemleri                      32%

Twitter                                 31%

Yazılım indirme                         29%

İnternetten alışveriş                   24%

İnternet bankacılığı                    23%

Türkler interneti en çok hangi işleri için kullanıyor 2012 2013

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.