Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Ağustos 2021

Türkiye İle Yunanistan Arasındaki Sorunlar Nelerdir?

Bu yazımızda Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunlar nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti, beylik döneminden itibaren Bizans ile savaşmıştır. Bunun neticesinde ilk olarak Batı Anadolu ve Balkanlar üzerinde toprak kazanarak yayılmıştır. Sınırlarını Balkanlar’a doğru genişleten Osmanlı Devleti, Anadolu’dan daha uzun süre Balkan coğrafyasında hakimiyet sağlamıştır.

Yunanistan yaklaşık 550 sene Osmanlı Devleti’ne bağlı olarak yaşamıştır. Osmanlı Devleti’nin bir valiyle yönettiği ülkede 20. yüzyıl başlarında Balkanlar’daki karışıklıklar nedeniyle ayaklanmalar başlamıştır.

Birinci ve İkinci Balkan Savaşları’nın ardından Osmanlı Devleti’nin Balkanlar üzerindeki hakimiyeti bitse de sosyal ve kültürel olarak tarihi devamlılık ülkeleri ayıramamıştır. Yunanistan’ın Milli Mücadele yıllarında Anadolu’ya saldırması, kırımlar ve yıkımlar yapması husumetleri başlatmıştır. Türk – Yunan savaşı alev almıştır. İki buçuk senenin sonunda İzmir’de başlayan savaş Sakarya’da Türk zaferiyle neticelenmiştir.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunlar şu şekildedir:

*Karasuları sorunu yaşanmaktadır.

*Hava sahası sorunu yaşanmaktadır.

*Ege Adaları hakimiyeti sorunu yaşanmaktadır.

*Kıbrıs sorunu yaşanmaktadır.

*Kıta sahanlığı sorunu yaşanmaktadır.

*Azınlıklar sorunu yaşanmaktadır.

*Suçlu iade etme sorunları yaşanmaktadır.

Bu sorunların birçoğu Yunanistan tarafından kaynaklanmaktadır. Yunanistan NATO ve AB güçlerini Türkiye’ye karşı kullanarak egemenlik alanını genişletmek istemektedir. Buna da doğal olarak Türkiye karşı çıkmaktadır. Çünkü denizler üzerinde dar alana sıkışmak zorunda kalacaktır.

İki ülke arasındaki tarihin ortak noktaları sosyal ve kültürel olarak sorunlar oluşturmaktadır. Yeme ve içme kültürü, giyinme geleneği iki ülke coğrafyasında yaşayan insanlarla çok benzemekte ve bu geleneklerde bir kök sorunu yaşanmaktadır.

Türkiye İle Yunanistan Arasındaki Sorunlar Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Tanem dedi ki:

    Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunlar günümüzde de diplomatik olarak kısmen yaşanmaktadır ama bu sorunları bu kadar ayrıntılı bilmiyordum yazı çok güzel olmuş bu yazıyla daha çok bilgi sahibi oldum.

Yorum Yaz