Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Temmuz 2021

Türkiye İkinci Dünya Savaşına Girdi Mi?

Bu yazımızda Türkiye ikinci dünya savaşına girdi mi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birinci Dünya Savaşı’nın sonuçları ikinci bir savaşı tetikleyecek şekilde dünya devletleri arasında anlaşmazlığa neden olmuştur. Savaştan sonra Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Osmanlı Devleti’nden arta kalan topraklar paylaşılmıştır.

İkinci Dünya Savaşı ise 1939 – 1945 yılları arasında dünya devletleri arasında çıkmıştır. Türkiye, İkinci Dünya Savaşı’na katılmamıştır. Fakat savaştan ve savaşın sonuçlarından olumsuz etkilenmiştir. Dünya ekonomisi dar boğaza girerken, insan hakları da sorgulanmaya başlayınca, bütün dünya düzeninde bir duraksama ve gerileme yaşanmaya başlanmıştır.

Türkiye, savaşa girmeyen bir ülke olsa da etkilenen bir ülkedir. Ekonomik bunalımlar, yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yakasını bırakmamıştır. Savaşların yaşanması, insani kıyımların gerçekleşmesi, ülke ekonomilerinin dağılması bütün dünya ülkelerini etkilemiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Serenay dedi ki:

    Öğretmen sınıfta Türkiye ikinci dünya savaşına girdi mi diye sordu cevabı bilmiyordum ama bu sitede aradım ve cevabı hızlı bir şekilde buldum sizin sayenizde öğretmene hemen doğru cevabı verdim.

Yorum Yaz