Türkiye G-20 Dönem Başkanı Oldu

Türkiye G-20 Dönem Başkanı Oldu

Türkiye 1 Aralık 2013 tarihinden itibaren G-20 dönem başkanı olmaya hazırlanıyor. Platformun başkanlığını bu tarihten itibaren üç yıl süreyle Türkiye üstlenecek.

Türkiye’nin 1 Aralık’tan itibaren 3 yıllık süreyle G-20’nin temel yönlendirme mekanizması olan üçlü yapı (Troyka) grubunda görevlendirildiği Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından yapılan açıklamada bildirildi.  Babacan, bir yazılı açıklama yaparak  Troyka’nın bir önceki,  şu andaki ve bir sonraki dönem başkanlarından meydana geldiğini ve G-20’nin gündeminin belirlenmesinde, G-20 bünyesindeki sürekliliğin devam ettirilmesinde büyük görev aldığını söyledi.

Dönem başkanlığını üstlenen Türkiye 2015 yılı liderler zirvesinde ev sahipliği yapacak. Küresel ekonomik gündeme bu sayede yön verme imkanı bulacak olan Türkiye bu sayede çok büyük bir ekonomik sorumluluk üstlenmiş durumda. Bu zirve aynı zamanda ülkemizin uluslar arası piyasada reklamının yapılmasını da sağlayacak. G-20 aynı zamanda küresel hasılanın yaklaşık yüzde 90’ını, ticaretin yüzde 80’ini, nüfusun ise üçte ikisini temsil ediyor.

G-20 Dönem Ülkeleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.