Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Türkçemizi Nasıl Koruyabiliriz - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Ağustos 2022

Türkçemizi Nasıl Koruyabiliriz

Bu sayfamızda Türkçemiz neden yok oluyor, Türkçemizi nasıl koruyabiliriz, dilde yozlaşma nedir gibi soruların cevabını vermeye çalışacağız.

Türkçe çok eski zamanlardan beri kullanılan çok köklü bir dildir. Bu dil içinde yaşanılan dönemlerin özellikleri ile bağlantılı olarak zaman zaman değişikliklere uğramış bu değişiklikler genellikle etkilenme şeklinde karşımıza çıkmıştır.

Özellikle İslamiyet’in kabulünden sonra Arapça ve Farsçanın etkisi altına giren Türkçe, o dönemde gerçek söz varlığından uzaklaşmaya başlamıştır. Bu durum ilerleyen zamanlarda özellikle Tanzimat’ın ardından Batı etkisi altına girmiş bu sefer de dilimizde Fransızca kelimelerin hükmü sürmeye başlamıştır.

İçinde bulunduğumuz zamanda ise bir İngilizce hayranlığı ve İngilizcenin dilimiz üzerindeki etkisi yoğun olarak hissedilmektedir. Sokaklarda yürürken gördüğümüz tabelalar, günlük hayattaki selamlaşmalar, gençler arasında İngilizce kelimeleri kullanma merakı şüphesiz ki bu durumu etkilemektedir.

Ancak bu dillerin etkisi karşısında olmazsa olmaz şart dilimizi korumaktır. Çünkü dilini kaybeden bir millet öz varlığını kaybedecektir. Herkes Türkçe kelimeler kullanmaya özen gösterir ve yabancı kelime hayranlığından uzak durursa dilimiz önemli ölçüde korunmuş olacaktır.

Dilde Yozlaşma Nasıl Önlenir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Niye Türkçeyi nasıl koruyabileceğimiz yazmıyor da Türkçe kelimelerin yerini yabancı kelimelerin nasıl aldığı anlatılıyor?

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781