Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Mart 2021

Türkçemize Sahip Çıkmak İçin Neler Yapmalıyız

10f3ab11cb5cf944cad1243f6f821eefTürkçe, yüzyıllar önceden bu yana Türkler tarafından yaygın bir şekilde kullanılan bir dil olmuştur.

Günümüze baktığımızda asırlar boyunca saf haliyle kullanılan Türkçe yozlaşmaya ve yabancılaşmaya başlamıştır bu durum ise yine Türkçeyi kullanan kişiler nedeniyle gerçekleşmektedir. Oysa ki; Türkçe dilinin ilk hali tamamen Türkçe kelimelerden meydana geliyordu şimdi ise dilimizde sayısız yabancı kelimeler bulunmaktadır.

Mustafa Kemal Atatürk de Türk diline oldukça önem vermiştir ve Türk dilini koruyup geliştirmek için bir çok çalışmalar yaparak Türk gençlerine de Türk dili konusunda hedefler koymuştur. Öncelikle Türk Dil Kurumunu kuran Mustafa Kemal Atatürk, böylece dilimizi yabancı kelimelerden arındırmaya çalışmıştır.

Bizler de Türk gençleri olarak Türkçemize sahip çıkmak için çalışmalıyız bu amaçla öncelikle gerek günlük konuşma dilimizde olsun gerekse yazı dilinde olsun Türkçe kelimeler kullanmaya özen göstermeliyiz ve mümkün olduğunca yabancı kelimeleri kullanmamaya özen göstermeliyiz.

Dilimizi korumak ancak ve ancak bizim elimizde olan bir durumdur biz gençler olarak Türkçeyi koruyup geliştirerek gelecek nesillere bırakmalıyız aksi takdirde dilimiz her geçen gün daha da yozlaşmaktadır ve yabancılaşmaktadır.

Türkçemize Sahip Çıkmak İçin Neler Yapmalıyız Hakkındaki Yorum ve Düşüncelerinizi Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. melike dedi ki:

    Güzel olmuş türkçemize sahip çıkma doğru kullanma araştırma ödevimi yaptım.

Yorum Yaz