Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Eylül 2020

Türkçede Karşıt Anlam Nedir

Türkçede kullanılan bazı kelimelerin bir de zıt anlam ya da karşıt anlam dediğimiz anlamları vardır. Yani zıt kelimeler için eş anlamlı kelimelerin tam tersidir diyebiliriz.

Bilindiği üzere eş anlamlı kelimeler birbirlerini ifade eder aynı şekilde zıt kelimeler ise birbirlerinin karşıt anlamlarını yani zıt anlamlarını ifade etmektedir. Eğer tanımını yapacak olursak; “Birbirinin tam tersi olan iki kelimeye zıt kelimeler” adı verilir.

Mesela; siyah ve beyaz kelimeleri karşıt anlamlı kelimelerdir. Çünkü bu iki kelime birbirinin tam zıttıdır. Başka bir örnek verecek olursak; “çalışkan” kelimesi ‘herhangi bir meslek ya da kendisine yüklenen işlerde çalışma azmine sahip olan’ anlamına gelen bir kelimedir. Bu kelimenin karşıt anlamı ise “Tembel” kelimesidir.

NOT: Türkçede her kelimenin zıt anlamlısı yoktur. Örneğin; “deniz” kelimesi dendiğinde kimi insanların aklına “göl, okyanus, nehir” gibi kelimeler gelmektedir. Ancak bu kelimeler arasında bir zıtlık yoktur. Bir kelimenin karşıt anlam olabilmesi için bir özellik bildirmesi gerekmektedir.

Türkçede Karşıt Anlam Ne Demek Hakkındaki Görüşlerinizi ve Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz