Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Mart 2021

Türk Tarihine Ait “Alplık” ve “Gazilik” Kavramları Hakkında Bilgi

Aşağıda Türk tarihine ait “alplık” ve “gazilik” kavramları hakkında bilgi kısaca olarak ele alacağız.

Türk tarihinde askeri düzen içinde alplık, şehitlik, gazilik gibi askeri kavramların dini kaynaklı kavramlar olarak kullanılması söz konusu olmuştur. Alplık, şehitlik, gazilik gibi kavramlar İslam ordularında İslam için ve Allah rızasını kazanmak için savaşanları temsil etmektedir.

Alplık, yiğitlik, cesaretli olma, önde gitme anlamına gelmektedir. Yiğit askerlerin öncü olarak diğer askerlere örnek olması söz konusu olmuştur. Gazilik ise savaşta yara alarak ya da yara almadan sağ bir şekilde kurtulan ve geride kalan kimse anlamına gelmektedir. Savaşa katılan kimse anlamına da gelmektedir. Askeri düzen içinde bu kavramların daha farklı ve derin anlamları da bulunabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. tuğba dedi ki:

  eh işte güzel demeyeceğim, çünkü Türk Tarihine Ait “Alplık” ve “Gazilik” Kavramları Hakkında Bilgi mükemmel olmuş, bu arada Zonguldak güzeliyim, okulun da en zeki öğrencisiyim, kıskananlar patlasın.

  1. kdkxkckx dedi ki:

   Yalan ayıptır yalan söyleme

  2. Jejebsjbsh dedi ki:

   Güzel demeyelim olsan olsan kıçımın kenarı olursun

 2. meryem can dedi ki:

  kısa sade beğendim, Türk Tarihine Ait “Alplık” ve “Gazilik” Kavramları Hakkında Bilgi ödevim vardı, Kırklareli okul birincisi olarak beğendim. :)

Yorum Yaz