Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Türk Tarih Kurumu Ne Zaman ve Neden Kurulmuştur?

Aşağıda Türk Tarih Kurumu ne zaman ve neden kurulmuştur kısaca olarak ele alacağız.

Milli Mücadele yılları sonrasında Osmanlı Devleti fiilen ve resmen yıkılmıştır. Daha sonra cumhuriyetin ilan edilmesiyle Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti, Türklerin kurduğu son Türk devleti olarak tarihe geçmiştir. Cumhuriyetin ilanından sonra birçok alanda inkılaplar yapılmıştır. Devrimler çağdaş ve modern dünya esas alınarak yapılmıştır.

Türk Tarih Kurumu da yapılan inkılaplar kapsamında kurulan bir kurumdur. Tarihi kaynakların ortaya çıkarılması, tarihi belgelerin tasnif edilmesi, tarih yayınlarının resmi olarak yapılması amacıyla kurulmuştur. Türk Tarih Kurumu 1931 yılında kurulmuştur. Kurulduğu tarihten itibaren arşiv çalışmalarının yapılmasında ve yayınların hazırlanmasında önemli çalışmalar ortaya konulmuştur. Türk Tarih Kurumu aynı amaç ve hizmetlerle varlığını korumaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sadettin dedi ki:

    Türk Tarih Kurumu; Mustafa Kemal Atatürk’ün en çok yapmak istediği çalışmalardan biridir. Bu nedenle Türk Tarih Kurumu yine Atatürk’ün talimatı ile 1931 yılında Türklerin dünya tarihindeki yerini ve medeniyete katkılarını araştırmak ve dünyaya duyurmak amacıyla kurulmuştur.

Yorum Yaz