Türk Milletinin Güney Cephesinde Başarılı Olmasının Sebepleri

Türk milletinin Güney Cephesinde daha güçlü ordulara karşı başarılı olma sebepleri

Mondros Ateşkes Antlaşması’nın 7. maddesini fırsat bilen İngiltere ve Fransa güney illerimizi işgale başlamıştı.  Bu girişim karşılıksız bırakılmamıştır hemen bu bölgelerde Kuva-yı Milliye birlikleri oluşturulmuş ve halk da elinden gelen mücadeleyi sergilemiştir. Düzenli ordu bu cephede hiç savaşmamıştır.

Fransızlar Urfa, Antep ve Maraş’ı işgal etmiş ve Ermenileri kışkırtarak Türkler’e saldırmalarını aşılamıştır. Bu gören Vatanseverlerin çabalarıyla  Kuvay-ı milliye birliklerini oluşturulmuştur. Fransızlar Antep halkının dirayetinin üstesinden gelememişlerdir ve 20 Ekim 1921 tarihli Ankara Antlaşması üzerine 25 Ekim 1921’de şehirden tamamen çıkmışlardır. TBMM Fransızlara karşı gösterdiği üstün başarıdan dolayı Antep’e Gazi unvanını vermiştir. Bundan böyle Antep Gaziantep olarak anılmıştır.
Maraş halkına ise gösterdiği kahramanlıklardan dolayı TBMM tarafından 5 Nisan 1925 tarihinde “Kırmızı şeritli istiklâl Madalyası” 7 Şubat 1973 tarihinde de Kahraman unvanı verilmiştir. Maraş ise bundan böyle Kahramanmaraş olarak anılmıştır.
Urfa savunması 60 gün sürdü. 11 Nisan 1920 tarihinde Urfa Kalesi’nde tekrar Türk bayrağı göndere çekilmiştir. Urfa’ya ise 12 Haziran 1984 tarihinde TBMM tarafından “Şanlı” unvanı verilmiştir. Urfa’da artık Şanlıurfa olarak anılmıştır.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.