Türk Medeni Kanunu İle Kadınlara Hangi Haklar Verilmiştir

Türk medeni kanunu ile kadınların elde ettiği haklar, Türk medeni kanunu ile kadınlarımıza tanınan haklar konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Türk medeni kanunu ile kadınların elde ettiği haklar;

– Darülfünun karma eğitime geçerek bayanlara da eğitim vermeye başladı.

– Cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte kadınlara verilecek haklar konusunda yapılan düzenlemeler daha da hızlandı.

– Tevhid-i Tedrisat kanunun çıkarılmasıyla birlikte eğitim laikleştirildi ve Milli Eğitim Bakanlığı bünyesine girdi. Kızlar da erkekler gibi eşit eğitim görmeye başladılar.

– Erkeği tek taraflı boşanması Türk medeni kanunu ile rafa kaldırıldı. Kadınların da boşanma hakkı, velayet hakkı, malları üzerinde tasarruf hakkı gibi hakları oldu.

– Çıkarılan belediye yasası ile birlikte kadınlara belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı verildi.

– Kadınların ve çocukların korunması için kanun düzenlemeleri yapıldı.

– Kız öğrencilere meslek eğitimi vermek ve teknik eleman olarak yetiştirmek amacıyla Kız Teknik Öğretim Müdürlüğü faaliyete geçirildi.

– Kadınlara köy muhtarı olma, ihtiyar meclisine seçilme hakları tanındı.

– Anayasada yapılan düzenlemeler sonucunda kadınlara seçme ve seçilme hakkı verildi. Türkiye, kadınlara seçme ve seçilme hakkı veren ilk Avrupa ülkesi olmuştur.

– İş kanunu ile birlikte kadınların çalışma hayatındaki şartlar da iyileştirildi.

– 1935 yılında imzalanan ILO sözleşmesi ile birlikte kadınların tehlikeli ve ağır işlerde çalıştırılmasına yasak kondu.

Türk Medeni Kanunu İle Kadınlara Hangi Haklar Verilmiştir Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

6 yorum

  1. medeni kanunda kadın hakları maddeleri ödevim için teşekkürler tam da istediğim gibi olmuş. bu aralar okulda en iyi ödevi ben yapıyorum, bu site sağ olsun. :)

  2. Medeni kanun evlilik ilişkisidir. Kadınlara medeni kanun ile boşanma hakkı,velayet hakkı, mallar üzerinde tasarruf hakkı gibi haklar tanınmıştır. Eskiden erkegin kolesiydik yani yasa paşam yasa.

    • değil çünkü o haklar medeni kanunla değil seçme ve seçilme hakkı adlı ayrı bir başlıkta veriliyor, 1 sene olacak yaklaşık ama yine de cevap vereyim dedim :D

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.