Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

Türk Kahvesinin Yanında Neden Su İçilir

Türk kahvesinin yanında neden su getirilir hakkında bilgi kısaca, Türk kahvesinin yanında neden su içilir?

Türk misafirperveliğinin bir ürünü olan Türk kahvesi, Türk kültürünün vazgeçilmez bir parçasıdır. Milli değerlerimizden biri olarak sayılan Türk kahvesinin yanında her zaman küçük bir bardak su ikram edildiğine şahit olmuşsunuzdur. Bunun sıradan bir alışkanlık olmadığı pek çok insan tarafından bilinmez. Ancak atalarımız bunu yaparlarken bir mantık doğrultusunda yapmışlardır.

Bu aslında misafir ile ev sahibi arasında sözsüz bir iletişim örneğidir. Gelen misafir öne suyundan içerse misafir karnının aç olduğunu ifade eder. Böyle bir durumda ev sahibi hemen misafirin karnını doyurmak için bir şeyler hazırlar.

Diğer durumda ise, yani misafirin önce kahvesini içtiği durumda ise, misafirin sadece ziyarete geldiği anlaşılır. Buradan atalarımızın ne kadar ince olduklarını anlayabiliriz. Ancak bugün bu durum pek çok insan tarafından bilinmiyor ve bu kültür tamamen yürürlükten kalkmış gözüküyor. Günümüzde “yemek yiyelim mi?” diye misafire soruluyor veya hiç misafirin açlığı düşünülmeden hiçbir şey ikram edilmiyor. Bu durumda da tok misafir yemek yemek zorunda kalabiliyor veya aç misafir hiçbir şey yiyemeden ziyaretten ayrılabiliyor.

Bu kültür yavaş yavaş kaybolsa da su ikram edilmeye devam ediliyor. Siz de misafirlerinize kahvenin yanında su ikram etmeye devam ediniz.

Türk Kahvesinin Yanında Neden Su İçilir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz