Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

Türk İslam Devletlerinde Yetişen Bilginlerin Bilimsel Gelişme Sürecine Katkıları Nelerdir?

Bu yazımızda Türk İslam devletlerinde yetişen bilginlerin bilimsel gelişme sürecine katkıları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türk – İslam devletlerinde tarih boyunca bilime ve bilgiye çok önem verilmiştir. Peygamber (a.s.)’ın bilim alanında ve bilimsel bilgi alanında bilimi ve bilgiyi öğrenmeyi teşvik edici birçok hadisi ve bu minvalde birçok ayet bilinmektedir. Özellikle yaratılış gerçeğinin belli kimya, fizik ve biyoloji temellerine dayanması bilimin özel olarak bir yaratma metodu olduğunu ortaya koymaktadır.

İslam aleminde bilginlerin bilimsel gelişme süreçlerine katkıları teorik ve pratik olarak ikiye ayrılmaktadır. Daha çok teknik ve tıp alanında yaşanan gelişmeler insan sağlığının öncelendiğini göstermektedir. Bilginlerin kaleme adlığı eserler sağlık, tıp, fizik, kimya, biyoloji alanında olarak yazılı hale getirilmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hakkı dedi ki:

    Türk İslam devletlerinde yetişen bilginlerin bilimsel gelişme sürecine katkıları büyüktür. Medeniyet doğudan doğmuştur. Doğu bilginleri medeniyete büyük katkılar sağlamıştır.

Yorum Yaz