Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Haziran 2021

Türk İllerinde Göktürk Oku Ötmeyen, Göktürk Kolu Yetmeyen Bir Yer Yoktu Cümlesinde Ne Anlatılmak İstenmiştir?

Bu yazımızda Türk illerinde Göktürk oku ötmeyen, Göktürk kolu yetmeyen bir yer yoktu cümlesinde ne anlatılmak istenmiştir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkler tarih boyunca birçok devlet kurmuşlardır. Bu devletlerin hepsi siyasi, sosyal ve askeri olarak güçlü devletlerdir. Türkler devlet kurma ve savaşma konusunda oldukça tecrübeli bir millettir. Türklerin bu özellikleri cesur ve güvenilir olmalarından ileri gelmektedir.

Göktürk Devleti de Türklerin kuruduğu en etkili ve en güçlü devletlerden biridir. Göktür hakimiyeti ile ilgili birçok olay anlatılmakta ve söz söylenmektedir. Onlardan biri de Göktürk oku ötmeyen, Göktürk kolu yetmeyen bir yer yoktu sözü bulunmaktadır. Bu sözle Göktürk Devleti’nin askeri ve siyasi gücü anlatılmaktadır. Oku ötmeyen derken, askeri güçten bahsedilir. Kolu yetmeyen derken siyasi güçten bahsedilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. merve dedi ki:

    Türk illerinde Göktürk oku ötmeyen, Göktürk kolu yetmeyen bir yer yoktu cümlesinde Türk milletinin gücünden bahsedilmiştir diye düşünüyorum. Hakikaten de Türk milletli kudretli güçlü bir milletdir.

Yorum Yaz