Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Türk Halkının Mani Dinini Kabul Etmek İstememesinin Nedenleri

medeniyetimiz-din-maniheizm-1Türk milleti tarih boyunca bir çok yerde devlet kurmuştur ve bu nedenle de bir çok toplumun kültürel ögeleri ile etkileşime girmiştir. Dolayısıyla da Türkler, diğer toplumları kendi kültürleri ile etkilerken aynı zamanda diğer toplumların kültürel, dini, siyasi ve toplumsal gibi bir çok unsurlarından da Türkler etkilenmiştir. Bu yazımızda Türklerin etkilenmiş olduğu durumlardan birisi olan Türk halkının mani dinini kabul etmek istememesinin nedenleri kısaca sizlere bilgiler aktaracağız.

Türkler, ilk dönemlerde göçebe yaşam tarzını benimseyen bir toplum olmuştur bu nedenle de savaşçı bir karakter özelliğine sahip olan Türkler, ilk kez atı evcilleştirerek adeta at üzerinde yaşayarak at üzerinde savaşmışlardır. Ayrıca Türkler et ağırlıklı beslenmişlerdir. Çünkü Türklerin benimsemiş olduğu Göktanrı inancında savaşmak ve et yemek yasak olan esaslar değildi bu nedenle de Türkler savaşçı ve et yeme özelliklerini uzu süre sürdürmüşlerdir ta ki Uygurlular dönemine kadar…

Uyfur Devleti kurulduktan sonra yöneticiler tarafından Mani dini benimsenmek istenmiştir ancak Türk halkı Mani dinini benimseme fikrine sıcak bakmamıştır. Çünkü mani dini esaslarında Türk halkının kültürel yapısına ters düşen bir takım esaslar yer alıyordu. Öncelikle Mani dini et yemeyi ve kan dökmeyi yani savaşmayı yasak kılmıştır. Türklerin mani dinini benimsememek istememesi için ise bu iki neden gayet yeterli olmuştur. Çünkü Türk milleti hayvancılık yaparak geçimini sağlayan ve savaşçı bir yapıya sahip olan bir toplumdu bu nedenlede savaşmayı ve et yemeyi yasaklayan mani dinini benimsemek istememiştir.

Türk Halkının Mani Dinini Kabul Etmek İstememesinin Nedenleri Hakkındaki Sorularınızı ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz