Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2022

Türk Dili Türk Milleti’nin Kalbidir Beynidir İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda Türk dili Türk Milleti’nin kalbidir beynidir ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Dil, bir milleti oluşturan hamur harcının suyudur. Dil olmadan millet hamuru yoğrulmaz. Dil, bir milletin hamurunda olan su, maya gibidir. Olmazsa olmaz, püf noktasıdır. Dil, iletişim unsuru olarak birbiriyle bağ kuran insanların, beyin ve kalp olarak birbirine yakınlaşmasını sağlar.

Türk Dili de Türk Milleti için hem kalp hem beyin mesabesindedir. Beyindir, çünkü dili beyin kontrol eder. Diliniz ne kadar gelişmişse, düşünce gücünüz de o kadar gelişmiştir. Düşüncenin gelişmesi, fikir üretme aşamasıdır.

Bir toplum fikir üretmeye ve o fikri büyütmeye başladığı zaman, millet olarak şekillenir. Geçmişi ve geleceği ile bir bağ kurar. Vaziyetten vazife çıkarır. Neslini ve aslını devam ettirme gücüne kavuşur. Dil ile beyin arasında böyle bir bağ vardır.

Sizin nasıl konuşacağınıza karar verenler, sizin nasıl düşüneceğinize karar verir. Bu da nasıl yaşamanız gerektiğini ortaya çıkarır. Bu nedenle dil, Türk’ün beynidir. O’na özgüdür. Ayrıca kalbidir. Diliyle hisseder. Diliyle köprüler kurar, savaşlar bitirir, adaleti tesis eder.

Dilin kalple olan ilişkisi ise duygusaldır. Hislerin beslenmesi, dile getirilmesi yeni duyguların mayalanmasını sağlar. Dil gücünü kalpten alır. Kalpten konuşan, samimidir. Samimi konuşan zararsızdır. Aksine faydalıdır. Bu nedenle dil, Türk’ün hem beyni, hem kalbidir.

Türk Dili Türk Milletinin Kalbidir Beynidir İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz