Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ocak 2022

Turizmin Ülke Ekonomisindeki Yeri Ve Önemi Nedir?

Bu yazımızda turizmin ülke ekonomisindeki yeri ve önemi nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Turizm bir ülkenin en önemli ekonomik gelir kaynaklarından biridir. Turizm adeta bacasız fabrika gibidir. Çünkü turizm sektöründe birçok iş ve ticaret sahası kolektif olarak çalışırken insanların gelip para harcamasına dayanan sistemde en etkili gelir kaynaklarından biridir.

 

Bacasız fabrika olmasının nedeni, fabrika kurmaktan, santraller kurmaktan, barajlar yapmaktan daha kolay olmasındandır. Turizm, özellikle Türkiye gibi tarihi ve coğrafi konumu dünyayı etkileyen ülkelerde ekonomiyi canlı tutan en büyük kaynaktır.

Türkiye iklimi, bitki örtüsü, yeryüzü şekilleri, yeraltı ve yerüstü kaynaklarıyla doğal zenginliklere ve güzelliklere sahip bir ülkedir. Bu nedenle yapay turizm alanları daha azdır.

Türkiye’nin üç tarafının denizlerle çevrili olması, iç denize, göllere ve akarsu kaynaklarına sahip olması, ender rastlanan bitki örtülerine ve hayvan türlerine sahip olması, havası, denizi ve karasal turizm alanlarıyla donatılmış olması turistler için bir cazibe merkezi haline gelmesine neden olmuştur.

Türkiye, ucuz, rahat, güvenilir, turizm açısında zengin bir ülke olunca ve kıtalar arası geçiş merkezinde bulununca turistler için uğrak bir ülke haline gelmiştir.

Turizm, yerli ve yabancı turistlerin döviz ve lira harcamalarına dayanan bir döngüde ilerlediği be birçok ticaret ve hizmet sektörüyle bir arada bulunduğu için ülke ekonomisine katkısı daha büyük ve daha kolaydır.

Turizmin Ülke Ekonomisindeki Yeri Ve Önemi Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz