Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Turizm Rehberliği Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Turizm Rehberliği bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Turizm Rehberliği Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Turizm Rehberliği Bölümü Tanıtımı:

Turizm Rehberliği programının amacı, ülkemizdeki tabiat ve kültür varlıkları hakkında yerli ve yabancı turistlere bilgi verecek turist rehberlerini yetiştirmektir. Turist rehberleri, turist bölgelerde turizm bürolarına bağlı olarak çalışabilirler ya da Turizm Bakanlığına bağlı kurumlarda görev alabilirler.

Programın Amacı: Turizm rehberliği programının amacı, ülkemizin tabiat ve kültür varlıkları hakkında yerli ve yabancı turistlere bilgi verecek turist rehberlerini yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Turist rehberliği programında, yabancı dil, güzel sanatlar, genel turizm bilgisi, coğrafya, tarih, mitoloji, arkeoloji, folklor, turist rehberliği gibi meslek dersleri, dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler: Turizm rehberliği programına girmek isteyen kişilerin, normalin üstünde bir akademik yeteneğe özellikle akıcı bir dille konuşabilme yeteneğini, güçlü bir belleğe ve ikna gücüne sahip, seyahat etmekten hoşlanan kimseler olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Turizm rehberliği programını bitirenlere “Turist Rehberi” ünvanı verilmektedir. Turist rehberleri, turistik bölgelerdeki turizm bürolarında ya da müzelerde görev alırlar; yerli ve yabancı turistlere ülkemizin kültür varlıklarını ve tabiatını tanıtırlar. Turist rehberleri, ören yerlerinin, müze, saray gibi kültür varlıklarının bulunduğu yerleri gezdirir ve buraların tarihi geçmişi ve halihazır özellikleri hakkında açıklamalar yapar.

Çalışma Alanları: Turist rehberleri, turistlik bölgelerde turizm bürolarına bağlı olarak çalışabilirler ya da Turizm ve Tanıtma Bakanlığına bağlı kurumlarda görev alabilirler.

Turizm Rehberliği Nedir, Turizm Rehberliği Ne İş Yapar, Turizm Rehberliği Maaşları, Turizm Rehberliği İş İmkanları, Turizm Rehberliği İş Çalışma Alanları, Turizm Rehberliği Mesleği Hakkında Bilgiler, Turizm Rehberliği Bölümünün Geleceği, Turizm Rehberliği Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Turizm Rehberliği Bölümü Tercih Edilir mi, Turizm Rehberliği Tanıtımı, Turizm Rehberliği Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Turizm Rehberliği Mezunları Ne İş Yaparlar , Turizm Rehberliği Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Turizm Rehberliği İş Bulma Durumu

> Turizm Rehberliği Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Idris dedi ki:

  Universitede turist rehberligi bölümünü okudugumuzda herhangi bir ücret ödüyor müyüz? Yardımcı olur musunuz lütfen?

 2. Elif dedi ki:

  Ben üniversite sınavına gircem dil bölümüyüm sizce turizm rehberliğini seçeyimmi

 3. mucahit dedi ki:

  Bende kekeme varda bu işte çalışabilirmiyim

 4. ebrar dedi ki:

  9. sınıfım. meslek lisesi okuyorum.ileride arapca rehberlik yapmak istiyorum. bilginizi istiyorum.

  1. nuri dedi ki:

   kardeş yaparsın her türlü, puanları çok düşük, hatta okurken kaçak arapça rehberlik bile yaparsın. öptüm

 5. çiçek dedi ki:

  Gencler ben turizm.rehberiyim aslinda.kolay korkmayin eylencelide maasi.degisiyor.ama paket turda biraz faa para aliniyo ama siz.duzenli.olarak.bi maas aliyorsunuz destek veren turlar var dil kolay 5 dil.konisiyorum ve hepsini eglenerek ogrendim hepinize basarilar

  1. Alya dedi ki:

   Ben Van yüzüncü yıl üniv turist rehberliğini kazandım. Hangi dilleri öğrenecem bu bölümde Bilgisi olan var mı??

  2. Zeynep dedi ki:

   Merhaba konuşabilir miyiz bende okumak istiyorum bir kadın olarak yardımcı olur musunuz?

 6. Azra dedi ki:

  Turizm rehberligi hic bisey bilmdedn gidebilirmiyiz yani meslek lisesi olarak

  1. Anonim dedi ki:

   sıkıntı olmuyo öğreniyosun zamanla

 7. Musty dedi ki:

  Turizm rehberliği okurken yan dal olarak ing öğr okunabilirmi

 8. hamocozingil dedi ki:

  puanı ne kadar

 9. fatma dedi ki:

  maaşı ne kadar

 10. nuri dedi ki:

  Turizm rehberliği hakkında bilgi verir misiniz

 11. Alptuğ dedi ki:

  Üniversite tavsiyem de size Marmara Üniversitesi Turist Rehberliği Bölümü. Amacınız biran once mesleğe başlamaksa 2 yıllık yeterli. İsterseniz iki yıllık bitince 4 yıllığa dikey geçiş yapabilir, mesleğe sürdürürken diğer yandan da ikinci öğretim okuyabilirsiniz (ben öyle yaptım vaktinde)

  1. sezanatasoy dedi ki:

   Merhaba, taban puan ve sıralama durumlarına bakarken dikkatimi çekti de size bir sorum olacak. 2 yıllık olan bölümler Turist Rehberliği diye geçiyor, 4 yıllık olanlar Turizm Rehberliği diye. Peki ben 2 yıllık bir yüksekokuldan mezun olabilmek için yine aynı şekilde Türkiye turu yapıyor muyum zorunlu olarak ve co-cart alabiliyor muyum? Aydınlatırsanız çok müteşekkir kalırım (:

 12. Alptuğ dedi ki:

  Rehberlik bölümünde sayısal dersler yok, Türkçe dil bilgisi, Türkiye Turizm Coğrafyası, Arkeoloji, Mitoloji, Sanat Tarihi, Uygulamalı yabancı dil, Anadolu Uygarlıklari gibi dersler var.

 13. Duygu dedi ki:

  Ben dil bilmiyorum ama bu bölümü okumak istiyorum üni de istedimiz dili öğretmiyirlarmi cevap lütfen

  1. Kudret dedi ki:

   Bn turizm rehberliği okuyorum ikinci dil olarak Arapça görüyorum ama Rusça da var seçmeli ders olunca bn Rusça yerine Arapça seçtim gittiğin üniye bağlı bu bizim ünide Rusça Arapça almanca var istediğini seçiyorsun her üniversite ayrı

  2. huseyin dedi ki:

   en iyisi bir sene üni ye gitmeyip ef projesine katılmak ve yurt dısında eğiyim görmek

 14. Duygu dedi ki:

  Turizm rehberliği yapmak için illa dil bilmemiz gerek değil mi yai üni geçtiğimizde öğretmiyirlar mi

  1. Anonim dedi ki:

   Sen rehber olmak istiyosan lys 5 sınavına girmen gerek dil sınavı yani bölümdede senin bilgin var diye pek bişey vermiyorlar yani sanki dil bikiyormuşsun gibi yapıyolar ekstra dan bi dil de öğreniyorsun

 15. Bernaa dedi ki:

  4 yıllık turizm rehberliği bölümünde hazırlık varmı acaba ?

 16. Anonim dedi ki:

  Ben bir şey sormak istiyorum. Şu an liseye geçtim ve tur rehberliğini üniversitede mi seçiyoruz. Yoksa normal bir liseye gidip tur rehberliğini üniversiteden mi seçeceğiz.? Cevap bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim. ?

  1. Nisan dedi ki:

   Ben de liseye gectim ve benim planım şöyle lise 2 de falan ulke capındaki yada bolge capindaki turizm rehberligi kurslarina katilacağım bu kurslar ucretsiz ama belge aldiktan sonra 1 ay ücret alamdan calismak zorundasın oben boyle yapacagım ve liseden mezun olduktan sonra işe başlayacagim

  2. Nisan dedi ki:

   Peki tur rehberleri ne kadar maaş alıyola

  3. Alptuğ dedi ki:

   Lise de turizm seyahat bölümünü tercih edersen üniversite de barajı geçmek kaydıyla rehberlik bölümüne direkt geçebilirsin. Rehberlik okumayı düşünen arkadaşlar, Türkiye de şuan 9000 den fazla lisanslı rehber var fakat bunların sadece 300 tanesi çok faal bir şekilde çalışıyor. Diğer kalan kişiler sadece lisanslarını kullanıyor. Ya rehberlik lisansı alıp “ye kürküm ye” misali çalışırsın, ya da gerçekten mesleğin hakkını vererek öğrenip piyasada iş seni değil sen işi seçersin. Ben 2002 den bu yana rehberlik yapıyorum ve hala öğrenmeye devam ediyorum. Bu ilk 300 un içinde kalmak için ciddi çaba harcıyorum. Mesleği çok iyi öğrenip piyasaya çıktığında her şey bitmiyor. Ardından bölgesel uzmanlaşma, Coğrafi bilgiyi genişletme, dili artırma ve geliştirme, yeni buluşlar ve yeni arkeolojik kazılar, 3 semai din ve bu dinlere ait maksimum bilgi, Türkiye geneli ve bölgesel flora, endemik bitkiler vs vs gibi bilmeniz gereken binlerce başlık var. Tüm bunların yanında 12 ay iş yapmak isterseniz bir bölgede ve bir konuda çok iyi bir uzman olmalısınız. Bir dili ana dil seviyesinde bilip yanında ayrıca rehber sayısının en az olduğu bir dili öğrenmelisiniz. İlk yardım, insan fizyolojisi, doğada hayatta kalma, temel tıbbi bilgi gibi sizi gerçek lider yapacak bazı donanımlara sahip olmanız da şart. Sosyal ve konuşkan, okumayı seven,din, dil, ırk ve cinsiyet gözetmek sizin insanları seven biri değilseniz bu meslek hiç bir işinize yaramaz. Başarılar diliyorum.

 17. Safegirl Generous dedi ki:

  devlete mi bağlı peki

 18. murat dedi ki:

  2 yıllık turist rehberliğinde hazırlık varmı

  1. Alptuğ dedi ki:

   Bazı üniversitelerde üniversiteye, bazı üniversitelerde sana bağlı. Örn: Marmara Üni de hazırlık şartı ya da hazırlık muafiyet sınavı var. Haci Bektaş Veli de ister hazırlık oku, ister okuma sana kalmış.

   1. Özge dedi ki:

    Balıkesir üni. Hazırlık şartı var mıdır ? Bir bilginiz var mı ?

 19. atalay dedi ki:

  2 yillik turist rehberligi bolumune girebilmek icin sadece ygs ye girmek yeterli olur mu?dil sinavina girmemiz şart mi?rusça biliyorum ve rusçadan kokart almak istiyorum.bakanlik 2011 yilindan beri kurs acmiyor.bu yuzden bu bolumu okuyup kokart almak istiyorum.tek sinavla kazanmamimizin imkani yokmudur?yada lys ye rusçadan giremiyormuyuz?

 20. Mert dedi ki:

  Ben geçen sene liseden mezun oldum. Turizm rehberligi bölumu istiyorum Fransizca ve Ingilizce biliyorum ama ingilizcem orta düzey. Ve son olarak sormak istedigim bir sey var ; acaba lys’de fransızcadan girsem olurmu kendime fr.’da güveniyorum da . Cvp’ınızı bekliyorum

 21. Fatih dedi ki:

  bu bölüm 2 yıllık mı 4 yıllık mı? Bana katkıları ne olabilir .. Dil seviyemi geliştirebilir miyim .. ingilizce öğrenmem için iyi olur mu

  1. Beyza dedi ki:

   Sadece bolumu okuyarak degil kokart sinavina girerek de rehber olabilirsin arastir

 22. Çınar dedi ki:

  Maaş ne kadar alıyor turizim rehberi

  1. turizm rehberi dedi ki:

   tur başına ortalama 300 tl kadar alıyor.

   1. Alsksjjs dedi ki:

    Aylikmi 300 tl

    1. Burak T dedi ki:

     hee aylikk 300 lira 1 lirada simit parasi veriyolar.
     gunluk 338 tl aylik haric .aylik ise 3300tl.

 23. ayşe dedi ki:

  ygs kaçtan girliyor turizm rehberliğine

 24. emine dedi ki:

  Slm ben bu yıl iki yilllik turizm rehberligi kazandım .zorlanacagimi sanmiyorm çünkü sevdiğin bir işi yapmak güzel olur ama sormam gereken şu .kpss de ataması nasıl bu konuda hiç bilgim yok

 25. Musti dedi ki:

  Murat Bey o deil de 4. sınıftan beri ingilizce gördük lise 4 e kadar ama hala ingilizce bilmiyoz akıcı diyonya hani o nasıl olacak kursada gittim ama pek fazla bi fark yok anlama kuvvetim gayet yerinde güzelde konuşuyorum fakat öğrenme olayı nasıl kısa sürede olacak onu bilmiyorum ?

  1. muhammed dedi ki:

   Kardeşim bence de olmuyo sen imkanın varsa gitcen öğreneceğin dilin ülkesine, 1 yılda tamamlarsın…

 26. Nur dedi ki:

  Turizm meslek lisesinden mezun olacağım bu bölüme lys ye girmeden ygs puanımla girebilir miyim?

 27. Emine dedi ki:

  Merhaba. Ben ogretmenlik mezunuyum zaten, ancak akademisyen olmak istiyorum bunun icin de ilk asama olarak Kpds den 50 yi gecmem gerek. Bu yil ygs ye girdim Ygs 3 puanim marmara turizm rehberligi bolumune yetiyor. Sorum su ben iki yil sonra ya da surec icerisinde bu bolumde kpds den o puani alabilecek kadar ingilizce ogrenebilir miyim? Yani kursa gitmekten daha cazip geldi bana. Cevaplarsaniz sevinirim.

 28. selma dedi ki:

  ben liseden mezun oldum ve lys 5 ten turizm rehberligi secmek istiyorum devlet sektorunde is bulma olanagim fazla mi bunu ogrenmek istedim

 29. Betül dedi ki:

  2 yıllık bölüme gitmek için de lys5 e girmek zorunlu mu?

 30. Sevda dedi ki:

  turizm rehberliği 2 yıllık bölümün üniversitelerini bulamıyorum bulduklarımda çıkmıyor 2 yıllık bölümlerini nasıl bulabilirim

 31. Gülay DEMİR dedi ki:

  Turizm rehberliği bölümünü seçebilmek için YDS puanına gerek var mı?

  1. Murat dedi ki:

   evet gerek var yani üniversite ygs ınavına girdikten sonra bide ly 5e gireceksiniz bundan sonra 4 yıllık bi okula gittiğinizi varsayarsak 3. yıl 7bin tl civarında para verecek zorunlu türkiye zuruna çıkacaksınız onu tamamladıktan sonra eski adı kpds yeni adı yds olan dil sınavına(istediğiniz dilden)girip öyle kokartınızı alabileceksiniz.daha kolay yollarıda vardır elbet ama bu türkiyenin heryerinde rehberlik yapmanız için gereklidir.

   1. Özge dedi ki:

    7bin tl civarında para verecek zorunlu türkiye zuruna çıkacaksın demişsiniz maaş olarak bize mi veriyorlar biz mi ödüyoruz anlamadım ?

  2. Pacmanss dedi ki:

   Önlisans 2 yıllık bölümler için lys 5 gerekmez

 32. özlem dedi ki:

  kokartlı rehber mi oluyor iki yıl okuyunca?
  4 yıllık mezunların kokart aldığını sanıyorum

  1. Murat dedi ki:

   iki şekildede kokart alınabiliyor hatta ünversite okumadan bakanlığın açtığı 6 aylık kurslar sonucu bile alabiliyorsunuz ama tabi özel sektör olduğu için 4 yıllık bi mezuna göre büyük ihtimalle daha az tercih edilirsiniz.

 33. eylem dedi ki:

  Merhaba ben aciklise muhasebe bölümü okuyorum sinavlara girip turizm rehberligine gecis yapmak istiyorum sizce bu mümkün mü???

  1. Murat dedi ki:

   tabikide mümkün siz yeterki ygs ve lys5 sınavlarından yeterli puanı alın.

 34. buse ozer dedi ki:

  Ben oteller de çalışan tur uzerıne kurulmus rehberlık bolumu ıstıyorum, bu da mı turızm rehberlıgıne gırıyor merak edıyorum yardım ıcın tesekkurler..

  1. Murat dedi ki:

   otel rehberliği ayrı bi olaydır kokart almanıza bile gerek yok hatta akıcı şekilde herhangi bir dil kullanabiliyorsanız ve yeterli ikna kabiliyetiniz varsa üniversite okumanıza dahi gerek yok.ama benim tavsiyem imkanınız varsa profesyonel turist rehberliği okumanızdır otel rehberliği yapmak daha zor daha az kazançlı ve daha sıkıcıdır.

   1. Semih dedi ki:

    Merhaba turis rehberligi ile turizm rehberligi arasinda ki fark sizce hangisi daha olankli ve daha imkanli simdiden tesekkurler

 35. güneş dedi ki:

  2 yıllık bölüm okuduktan sonra isteğe bağlı bi sınavla ingiizece öğretmenlği için okuyabiliymuuz acaba..

 36. ayşen dedi ki:

  taban puanları kaç lise için

  1. Murat dedi ki:

   ben ege üniversitesi turizm rehberliği bölümündeyim en iyi puanla alan yer burası 370 puanla falan giriliyor diğer üniversitelere daha düşük puanlarla girmek mümkündür.

   1. Barış dedi ki:

    Sizinle dataylı iletişime geçebilirmiyim?

   2. ferdi Aydınlı dedi ki:

    lys 5 giırmeden 2 yıllık bu bölume gıdemezmıyız…

   3. Selin dedi ki:

    Ben tercih yapacagim ama Anadolu Uni. ve Ege Uni. arasinda kaldim.Biraz arastirdigima gore Cesme yuksekokulu baya uzakmis ve etrafinda hic bir sey yokmus genellikle pisman oldum gibi yorumlarla karsilastim bana yardimci olur musunuz?

    1. Selin dedi ki:

     Murat bey siz yardimci olur musunuz

   4. münire dedi ki:

    Murat bey turizm rehberligi bölümünde matematik var mi

  2. Elif dedi ki:

   Ben üniversite sınavına gircem dil bölümüyüm sizce turizm rehberliğini seçeyimmi

Yorum Yaz