Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Mayıs 2021

Turgut Özal Hayatı Kısaca

Aşağıda Turgut Özal hayatı kısaca olarak ele alacağız.

Halil Turgut Özal 13 Ekim 1927 yılında Malatya’da dünyaya gelmiştir. İlköğretimine taşındıkları için Bilecik Söğüt’te başlamıştır. Ardından Mardin’e taşınmışlardır. Mardin’de lise olmadığı için Konya Lisesi’nde lise hayatına devam etmiştir. Kayseri’de lise öğrenimini tamamlamıştır.

İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Bölümü’nde burslu olarak okumuştur. Mühendislik bölümünü iyi bir dereceyle bitirip mühendislik işleriyle uğraşsa da siyasete yönelmiştir. 1952 senesinde Ayhan İnal Hanım ile kısa bir birliktelik yaşamış daha sonra Elektrik Etüd İşleri’nde sekreter olan Semra Hanım ile evlenmiştir.

1977 yılında Milli Selamet Partisi’nden aday olduğu halde seçilememiştir. Daha sonra darbe yıllarından hemen sonra ekonomiden sorumlu olarak başbakan yardımcılığı yapmıştır. 1983 – 1992 yılları arasında Anavtan Partisi olarak iktidar olmuştur. Başbakanlık süresi boyunca önemli çalışmalar yapmıştır.

Ülkenin ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel olarak kalkınmasında, büyümesinde ve gelişmesinde etkin rol oynamıştır. Kalkınma planlarının yapılmasıyla iktidarlığı döneminde önemli katkılar sunmuştur. Başbakan olarak suikastlere de uğramıştır. Birçok suikastten sağ kurtulmuştur.

Turgut Özal cumhurbaşkanı da olmuştur. 1993 yılında cumhurbaşkanı iken vefat etmiştir. Günümüzde zehirlendi iddiaları dillendirilmektedir. Turgut Özal bu millete ve devlete önemli hizmetler etmiş bir vatan evladı olarak bilinmekte ve millet tarafından çok sevilmektedir.

Turgut Özal, Türkiye’de en önemli siyasi devlet adamlarından biri olarak devletine hizmet etmiştir. Kalkınma alanlarında iç ve dış siyasette çok önemli hamleler gerçekleştirmiştir.

Turgut Özal Hayatı Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Bülent dedi ki:

    Turgut Özal; çok önemli Türk bürokrat, siyasetçi ve devlet adamıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin 8. Cumhurbaşkanı görevinde bulunmuş Malatyalıdır. Anavatan Partisinden tanırız onu.

Yorum Yaz