Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Aralık 2020

Turancılık Nedir Özellikleri

Osmanlı Devleti döneminde özellikle çöküş döneminde bir çok fikir akımı ortaya atılmıştır. Yazımızda bu fikir akımlarından birisi olan turancılık nedir özet şeklinde sizlere bilgi vereceğiz.

Irksal yani fiziksel farklılıkları göz ardı ederek, Orta Asya’da hayatını sürdüren, Türk olmayan fakat Türk kültüründen etkilenerek ve Türk gibi yaşayan insanlarla tek bir devlet kurulmasını savunan fikir akımına Turancılık adı verilmiştir.

Bu fikir akımı öncelikle Rus baskılarından kurtulmak isteyen ve Osmanlı Devletine sığınan Türkiler arasında doğmuş ve Türkiye’de yayılma alanı bulmuştur. Fakat bu fikir akımı Osmanlı’da ya da Türkiye’de tutulmamıştır. Tutulmamasının nedeni ise; Türki halklar ırksal, fiziksel, kültürel ve mezhepsel farklılıkların olması, dil konusunda ya da tarihte bir bütünlük olmamasıdır.

Turancılık fikir akımı, özellikle Osmanlı devletinin gerileme ve çöküş döneminde öne atılan ve uygulamaya çalışılan bir fikir akımı olsa da bu konuda elle tutulur bir gelişme ve fayda sağlanamamıştır.

Turancılık Nedir Kısa Bilgi Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz