Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
TÜBİTAK’ın Kuruluş Amacı ve Çalışma Alanları Nelerdir? - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ağustos 2022

TÜBİTAK’ın Kuruluş Amacı ve Çalışma Alanları Nelerdir?

Aşağıda TÜBİTAK’ın kuruluş amacı ve çalışma alanları nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

TÜBİTAK, Türkiye Bilim Teknik Araştırma Kurumu olarak faaliyet göstermektedir. Ülkemizde 1963 yılında kurulan TÜBİTAK bilim ve teknoloji alanında ulaşım, iletişim, sağlık ve eğitim araçlarının geliştirilmesi, keşfedilmesi, icat edilmesi noktasında hizmetler vermektedir.

Ülkemizin ve dünyanın en prestijli kurumlarından biri olan TÜBİTAK, birçok bilim insanın bir araya gelerek ortak fikir ve hedef doğrultusunda birleşip ortak hareket etmesiyle kurulmuştur. Bilimsel çalışma alanlarını seçen bir kurum olarak eğitim ve öğretimin geliştirilmesi ve desteklenmesi için sosyal sorumluluk projeleri de yerine getirmektedir.

TÜBİTAK’ın kuruluş amacı; bilim ve teknik alanında araştırma, geliştirme çalışmalarının yapılarak bilimsel ve teknolojik gelişmelerin yakalanmasını sağlamaktır. Bununla beraber TÜBİTAK’ın çalışma alanları bilim, teknoloji, sanayi, savunma ve saldırı sistemleri, ulaşım, iletişim, sağlık, eğitim hizmetleri olarak bilinmektedir.

Günümüzde en modern teknoloji sistemlerinin bilimsel çalışmalar ve araştırmalar sonucunda en kaliteli, en özgün ve en ekonomik bir şekilde meydana gelmesinde kurumsal olarak destek hizmetleri ve alt yapı imkanları oluşturmaktadır. Bu bakımdan eğitimde burs desteğinin sağlanmasında sosyal sorumluluk davranışlarını da gerçekleştirmektedir.

Yaklaşık elli yıllık tarihi ile ülkemizin en prestijli ve en köklü bilim kurumlarından biri olarak devlet iştirakiyle devletin çıkarları doğrultusunda bir misyon ve vizyona sahip olarak ulusal ve uluslararası platformlarda öne çıkmaktadır.

TÜBİTAK’ın Kuruluş Amacı ve Çalışma Alanları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Emel dedi ki:

    elinize sağlık 100 aldım, TÜBİTAK’ın Kuruluş Amacı ve Çalışma Alanları Nelerdir? ödevimde işimi gördü, bu arada ben Yalova zekilik yarışmasına birinci geldim ciddiyim, tembellere kapak olsun.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781