Tropikal Ormanların Azalmasının Sonucunda Doğada Hangi Olumsuzluklar Meydana Gelir

Tropikal ormanların azalmasının sonuçları hakkında bilgi kısaca, tropikal ormanların azalmasının sonucunda doğada hangi olumsuzluklar meydana gelir.

Doğadaki dengenin sağlanmasında her canlının rolü büyüktür. Bazı canlı gruplarının rolü ise çok büyük olabilir. Tropikal ormanlar böyle canlı gruplarından biridir. Bu sebepledir ki tropikal ormanların azalması doğada fazla miktarda olumsuzluk yaratacaktır. Dünyadaki iklimlerin dengesi ve nem oranları tropikal ormanların dengelediği önemli unsurlar arasındadır. Ayrıca tropikal ormanlar en fazla canlı çeşidinin bir arada yaşadığı ortamlardandır ve bu bakımdan da doğada ciddi bir rolü bulunmaktadır.

Tropikal ormanların değerli ağaçlar barındırması ve tarım arazilerinin genişleme yönünde bulunması buraların insanlar tarafından tahribatını arttırmaktadır. Tarım ve mobilya sektörü bu ormanların yavaş yavaş sonunu getirmektedir.

Bu orman çeşidinin diğer ormanlardan farkı çok fazla yağış almasıdır.  Tropikal orman ağaçları sadece ılıman ve bol yağış alan yerlerde yetişebilirler. Güney Amerika da bu özelliklerin bir arada bulunduğu bir yerdir. Bu sebeple tropikal ormanlar en çok Güney Amerika kıtasında yer almaktadır. Ancak kağıt üretimi için kesilen ağaçlar buradaki tropikal orman alanının da giderek daralmasına neden olmaktadır.

Tropikal ormanların azalması sonucunda doğada meydana gelen olumsuzluklar şu şekilde sıralanabilir:

– İklim değişikliklerine neden olur.

– Fırtınalar ve afetlerin meydana gelme olasılığı artar.

– Dünya üzerindeki canlı tür ve çeşitliliği büyük yara alır.

– Toprağın verimliliği o bölge için azalır.

– Kuraklık bölgede yayılır.

– Tarım alanları arttırılmış olabilir fakat tarımsal ürün miktar ve kalitesinde düşüş yaşanır.

Maddeler halinde sıralanmış bu olumsuzluklar tropikal ormanların yok edilmesi sonucu doğada meydana gelen dengesizlikler neticesinde oluşur.

Tropikal Ormanların Azalmasının Sonucunda Doğada Hangi Olumsuzluklar Meydana Gelir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.