Tropikal İklimin Görüldüğü Ülkeler

slide_5Dünya üzerinde bir çok faktörlerden dolayı hüküm süren iklim tipleri bölge bölge farklılıklar göstermektedir. Dünya üzerinde görülen iklim tiplerinden birisi de tropikal iklimdir. Bir önceki yazımızda ekvatoral iklim özellikleri ve ekvatoral iklimin görüldüğü yerler hakkında bilgiler aktarmıştırk. Bu yazımızda tropikal iklimin görüldüğü ülkeler hakkında derlediğimiz bilgileri sizlere aktaracağız.

Tropikal İklimin Özellikleri:

  • 10 derece ile 20 derece Kuzey ve Güney enlemleri arasında 1000 metre yükseklikten itibaren görülmeye başlayan tropikal iklim; ekvatoral kuşak ile çöller arasında bir geçiş iklimi özelliği taşımaktadır.
  • Tropikal iklim tipinin yıllık ortalama sıcaklık değerleri 20 derece civarında değişmektedir. Bu iklim tipinin hüküm sürdüğü bölgelerde yıllık sıcaklık farkı 4 ile 5 derece arasında değişmektedir.
  • Tropikal iklimin görüldüğü bölgelerde yıllık yağış miktarı 1000 ile 2000 milimetre arasında değişmektedir.
  • Tropikal iklim bölgelerine güneş ışınlarının dik geldiği yaz ayları bol yağışlı geçerken kış ayları ise kurak geçmektedir.
  • Tropikal iklim tipinin bitki örtüsü yüksek boylu ve gür bitki topluluklarından oluşmaktadır.

Tropikal İklimin Görüldüğü Ülkeler; Ilıman iklim tipi olan tropikal iklim genellikle Sudan, Nijerya, Cad, Brezilya, Moritanya, Venezuela, Kolombiya, Bolivya ve Peru ülkelerinde hüküm sürmektedir.

Tropikal İklim Nerelerde Görülür Sizler de Bilgilerinizi ve Sorularınızı Aşağıda Yer Alan Yorum Bölümünden Hemen Bizimle Paylaşın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.