Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

Traktörün İcadı Traktörü Kim Buldu

Tarım makinelerinin en önemlisi traktörü kim buldu, bu yazımızda traktörün icadı hakkında bilgi vereceğiz.

Traktör Ne Zaman İcat Edildi

Mibzer, pülverizatör, ekin biçme makinesi, orak makinesi ve pulluk gibi tarım aletlerine çekicilik yapan bu koca tekerlekli araç, tarım sektörünün vazgeçilmezidir.

Bu araçla öküzler emekliye ayrılmış, tarla­larda çapa yapan, bel belleyen işçiler bel fıtı­ğı olmaktan kurtulmuşlardır. Mucidine gelince; Amerikalı John Froehlich isimli biridir ve ilk içten yanmalı traktörü 1892 yılında yapmıştır.

traktor

Çalışma prensipleri otomobiller gibi olan traktörler gene de kendilerine has huylarla işle­yen karakterli araçlardır. Zeminden epey yük­sek dingillere oturtulmuş dar kesitli karoser, ön tekerlere oranla çok büyük ve derin yivleri olan arka tekerlekler eh belirgin özelliklerindendir.

Tarlada bağda bahçede rahat­ça ilerleyebilsinler, zor arazi şartlarında patinaj yapıp şaha kalkmasın­lar diye böyle tasarlan­mış traktörlerin teker­lerinin dana kadar olması onların suçu değildir. Zamanımızda pek matah bir icatmış gibi görünmese de traktör hakikaten çiftçile­rin canı ciğeridir ve çok işe yarayan önemli bir icattır.

Traktörün İcadı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz