Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Temmuz 2021

Tozlaşma Nedir Kısaca

Bu yazımızda tozlaşma nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Üreme, canlılar için ortak bir özelliktir. Her canlı kendi özellikleri sayesinde üreme eylemini yerine getirir. Bitkilerde de üreme, çiçeklerinde gerçekleşir. Çiçekli bitkilerde üreme organları çiçeklerde bulunur.

Çiçeklerde, çanak yaprak, taç yaprak, erkek organ, dişi organ bulunur. Erkek organ, başçık ve sapçıktan oluşur. Erkek organın başçık bölümünde çiçek tozları bulunur.

 

Tozlaşma, erkek organda bulunan tozların rüzgar ya da böcekler yardımıyla dişi organa ulaşmasıyla gerçekleşen döllenmedir.

Her çiçekte tozlaşma olur. Bazı çiçeklerde tozlaşmayı gerçekleştiren böcekler sadece bir türdür. Arılar, kuşlar, böcekler, rüzgar tozlaşmada aracı canlılardır.

Arıların her çiçeğe konarak dolaşması, çiçek tozlarının da taşınmasına neden olmaktadır. Bu durum bazı çiçekler için sadece bir tür böcekle gerçekleştiğinden çiçeğin yaşaması, böceğin yaşamasına bağlı olarak değişir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Şerife dedi ki:

    Fen bilimleri dersimizde tozlaşma kavramını işledik ve öğretmenim anlatırken ne anlattığını kaçırdım. Ama yazınız sayesinde bütün kaçırdığım yerleri öğrenmiş oldum. Yazan elleriniz dert görmesin :)

Yorum Yaz