Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Tövbe Nedir Nasıl Yapılmalıdır?

Aşağıda tövbe nedir nasıl yapılmalıdır kısaca olarak ele alacağız.

Nedamet getirmek olarak tövbe etmek, işlenen günahlar karşısında pişmanlık duyarak Allah’a yakarıp bir daha yapmamaya azmetmek, karar vermek anlamları taşımaktadır. İnsanın zamanı geri alamaması ve yaptığı hataları düzeltememesi tövbe kapısının anlamını oluşturur.

Tövbe için sahih bir niyet gerekir. İnsanlar hatalarını Allah’a açarlar. Dertlerini, sıkıntılarını Allah’a açtıkları gibi kusurlarını da gizlerler ve Allah’a arz ederek tövbe ederler. Allah tövbeleri kabul ettiğini ve edeceğini Kuranı Kerim’de beyan etmiştir.

Allah, tövbe edenleri sever. Bir hatadan dönmek, pişman olmak, Allah’ı hatırlamak, Allah’ı bilmek demektir. Allah’a olan iman kişiyi o yola doğru sevk eder. kişinin pişman olması şuurlu olduğunu gösterir. Hatalara takılıp kalmamak ve gerçekten kökten kararlar vererek bir daha mayınlı yollara girmemek gerekir.

Gerçek bir tövbe, kesin kararlılıkla yapılan ve bir daha çakıllı yollara girme düşüklüğü göstermemek için mücadele azmi taşıyan tövbedir. Tövbe zikir çekerek, namaz kılarak, oruç tutarak samimiyetin gösterilmesiyle perçinlenmelidir.

İnsanlar hata işler. Hata yapma istidadı fıtrattan gelir. Bu nedenle bunun kökten bir çözümü, bir uzuv gibi koparılıp atılması mümkün değildir. Önemli olan hatanın farkında olmak, pişman olmak ve bir daha yapmamaya karar vermektir. Böylece gerçek Müslümanlık ortaya konmuş, Allah’a olan iman ve hürmet de gösterilmiş olur.

Tövbe Nedir Nasıl Yapılmalıdır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. suna dedi ki:

    Tövbe, insanın yaptığı bir günahtan dönmesidir. Günah işlemek büyük bir şey ama günahtan dönmemek daha büyük bir suçtur. Bu yüzden bir daha günah işlememeye söz vererek tövbe etmeliyiz.

Yorum Yaz