Topraklarımıza Sahip Çıkmak Onları Doğru Kullanmak İçin Neler Yapabiliriz

toprak-filiz-gidahattiToprak; insanların beslenme ihtiyacını karşılamak için olmazsa olmaz bir unsurken aynı zamanda da toprak sayesinde yapılan ekonomik faaliyetler de bir ülkenin ekonomisini kalkındıran en önemli faktördür. Bu yazımızda topraklarımıza sahip çıkmak onları doğru kullanmak için neler yapabiliriz sizlere bilgiler aktaracağız.

  • Öncelikle verimli olan topraklarımızın bulunduğu yerlere yerleşim yerleri açmamaya özen göstermeliyiz yani tarım faaliyetlerinin fazlasıyla yapıldığı ve dünyamızın oksijeni olan ormanların bulunduğu yerlere konutlar inşa etmemeliyiz.
  • Toprağın verimsiz ve çorak hale gelmesine neden olan en büyük düşman erozyondur bu nedenle de erozyonu önleyebilmek için uygun olan her yere ağaçlar dikmeliyiz.
  • Ormanlar; topraklarımızı ve su kaynaklarımızı koruyan en temel faktördür bu nedenle de ormanlarımızı elimizden geldiğince korumalıyız.
  • Toprağın yanlış sulanmasını ve yanlış gübre uygulamalarına maruz kalmasını engellemeliyiz. Çünkü yanlış sulama ve gübreleme uygulamaları aynı zamanda toprağı verimsizleştirerek su kaynaklarını ve gölleri kurutmaya başlayacaktır.
  • Tarım faaliyetlerinde zirai ilaçları bilinçsiz bir şekilde kullanmamalıyız. Çünkü bilinçsiz kullanılan zirai ilaçlar aynı zamanda toprağın kirlenmesine neden olmaktadır.
  • Toprağın kirletilmemesi ve bakımının doğru bir şekilde yapılabilmesi için halkı eğitici kampanyalar ve seminerler düzenlemeliyiz ve bu konularda düzenlenen sosyal sorumluluk kampanyalarına katılmalıyız.
  • Tarım faaliyetlerinin yakın bölgelerine sanayi kuruluşları kurmamalıyız. Çünkü sanayi kuruluşları tarım alanlarını daraltırken aynı zamanda da meydana getirdiği hava kirliliği nedeni ile toprağın verimsiz hale gelmesine ortam hazırlayacaktır.
  • Çiftçilere toprağı işleme, toprağı koruma ile ilgili organize bir şekilde eğitim süreçleri düzenlemeliyiz.
  • Meralar, erozyonu önleyerek toprağı korumaktadır. Bu nedenle de aşırı otlatmadan kaçınmalıyız ve toprağın çıplaklaşarak mera ıslahı yapılmasına engel olmalıyız.

Topraklarımıza Sahip Çıkmak Onları Doğru Kullanmak İçin Neler Yapabiliriz Sizler de Sorularınızı ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Bölümünden Hemen Bize Yazın. 

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.