Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ocak 2022

Toprak Nasıl Oluşmuştur Kısaca

Bu yazımızda toprak nasıl oluşmuştur kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Toprak, kayaçların çözünmesi sonucunda oluşan kumlu yapının çeşitli organik bileşiklerle ve elementlerle birleşip yeryüzü tabakasında katmanlar oluşturmasıyla meydana gelir. Toprağı oluşturan birçok etken bulunmaktadır. Bunlar iki kısımda incelenebilir.

 

Kayaçların çözünmesi ve toprağın asıl oluşum süreci şeklinde iki başlığa ayırabilir. Kayaçların çözünmesi fiziksel ve kimyasal çözünmelerdir. Bu çözünmeler sayesinde yeryüzü şekilleri oluşur.

Fiziksel çözünme

Kayaların gerçek özelliğini kaybetmeden ve kimyasal bir değişime uğramadan fiziksel olarak parçalanması, aşınmasıdır. Mekanik bir çözünmedir. Bir parçalanma olayı olarak erime, donma olaylarını da içine alır.

Kimyasal çözünme

Kayaların kimyasal olarak iç yapısında meydana gelen değişikler sonucunda tamamen farklı özelliklere sahip olarak oluşmasıdır. Bu uzun yıllar gerektiren ve birçok etkenle oluşan çözünmelerdir. Özellikle tuzlu su, tatlı su, sodalı su, asitli su kimyasal çözünmede etkilidir.

Toprağın oluşmasında etkili olan faktörler:

*İklim

*Bitki örtüsü

*Ana kayanın özelliği

*Yeryüzü şekilleri

*Zaman

İklim: Hava olayların kalıcı ve sürekli aynı durumlarda devridaim içinde olması belli bölgelerde uzun süreli etkili olması o bölgelerin toprak yapısında kimyasal çözünmeler ve fiziksel çözünmeler meydana getirerek farklılaşmalara neden olur. Kurak bölgelerde toprak sert, yağış alan yerlerde toprak yumuşaktır.

Bitki örtüsü: Toprak üzerinde yetişen bitkiler topraktaki minerallerle beslenirken, canlılık özelliği kaybettiklerinde yeniden toprağa dönerler. Bu her canlı için ve diğer varlıklar için de böyledir. Bu da toprağı besleyen ve oluşumunu sağlayan diğer etkendir.

Ana kayanın özelliği: Ana kayanın kimyasal ve fiziksel özelliği, bölgesel olarak toprağın killi, kumlu, humuslu, kireçli olup olmayacağını belirler.

Yeryüzü şekiller: Toprağın iklimle olan etkisinden dolayı oluşan yeryüzü şekilleri, yeraltı faaliyetleri ve yer kabuğunun hareketleri doğrultusunda oluşur.

Zaman: Her şey gibi toprağın oluşması için de zaman gereklidir. Bazen binlerce bazen milyonlarca yıl içinde toprağa karışan maddeler toprakla bütünleşir ve doğaya karışır. Bu da toprağın oluşumunu sağlar.

Toprak Nasıl Oluşmuştur Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz