Toprağın Oluşumuna Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Bu yazımızda toprağın oluşumuna etki eden faktörler nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Toprak, taş küreyi oluşturan en önemli kısımlardan biridir. Toprak, canlılık faaliyetlerinin devam etmesi için gerekli element ve minarellerin oluşmasında ve bulunmasında yardımcı olur. Toprak özellikleri birçok değişkene göre şekillenir.

Coğrafi özellikler, jeolojik özellikler, jeomorfolojik özellikler toprağın özelliklerinin belirlenmesinde ve toprağın oluşmasında etkilidir.

Toprağın oluşumuna etki eden faktörler şu şekildedir:

*İklimin Etkisi

İklim geniş coğrafyada uzun zaman içinde tekrar eden hava olaylarıdır. İklim etkili olduğu coğrafyada doğal olarak gerçekleşir ve değişmez. Bu bakımdan toprakta, yağışlar ve ısı – sıcaklık ve basınç dengeleri belli oluşum özellikleri gösterir. Böylece fiziksel ve kimyasal çözünmeler meydana gelir.

*Anakayanın Etkisi

Toprağın oluşmasında taş küreyi meydana getiren anakayanın özellikleri temel ve zemin olarak etkilidir. Yağışlar ve taşıma sular toprağın anakayaya göre oluşmasını sağlar. Bir bölgedeki anakaya özellikleri toprağın meydana gelişine etki eder.

*Zamanın Etkisi

Toprak uzun zaman içinde geniş coğrafyalarda meydana gelen yeryüzü parçasıdır. Zamanla, toprağın içindeki element ve minareller şekillenerek son halini alır ve toprağın en son özelliğini oluşturur.

*Yer şekillerinin Etkisi

Yeryüzü şekillerinde meydana gelen kırık, yarık, çatlak ve ova, plato, dağ oluşumları toprağın ısı – sıcaklık, basınç dengelerinden etkilenmesiyle toprağın oluşumunda bir etki meydana getirir.

*Canlıların ve Bitki Örtüsünün Etkisi

Canlıların artıkları, kalıntıları toprağın element ve minarel bakımından zenginleşmesini ve farklılaşmasını meydana getirir. Bunda toprağı kullanan ve koruyan bitki örtüsünün de etkisi vardır.

Toprağın Oluşumuna Etki Eden Faktörler Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.