Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Kasım 2020

Toplumun Gelişmesinde Erkek mi Önemli Kadın mı Münazara

Aşağıda toplumun gelişmesinde erkek mi önemli kadın mı münazara kısaca olarak ele alacağız.

Toplumun gelişmesinde erkek önemlidir çünkü;

*Toplumun gelişmesinde erkek önemli bir rol oynar. Erkeğin kendini ifade edebilmesi, güçlü olması ve fiziksel yapısı üretimde ve ağır işlerde etkili olarak kullanılmaya müsait olduğu için bütün iş gücünün erkekler üzerinde şekillenmesi toplumun ekonomik ve teknik olarak gelişmesinde etkili olmaktadır.

*Erkeler toplumda söz sahibi bireylerdir. Ataerkil toplumlarda aile reisinin erkek olması erkeklerin toplumda belirleyici bir rol oynamasına neden olur. Bu nedenle erkekler ön plana çıkar. Erkeklerin özgürlük hakları daha çabuk sağlanır. Çünkü kamuoyu daima bu yönde gelişir. Bu toplumun erkeğe bağlı olarak gelişmesini sağlar.

*Toplumda ekonomik ve teknik gelişmenin başında belirleyici alanlarda erkeklerin fiziksel ve beyinsel bir güç oluşturması toplumda erkek rolünün üstün olmasına neden olur. Bu da erkeklerin toplumun gelişmesinde söz sahibi olmalarına neden olur. Erkekler toplumda her zaman yapıcı bir rol oynar.

*Erkeklerin ağır iş altında çalışmaya müsait fiziksel yapıları, duygusal hareket etmemeleri ve aile reisi olduklarının bilincinde olmaları toplumda gelişim bakımından erkekleri ön plana çıkarmaktadır. Toplumun gelişmesi demek fikir üretimi, ürün üretimi ve ekonomik gelişmeler demektir. Bu da erkeklerin kontrolünde olan bir alandır.

Toplumun gelişmesinde kadın önemlidir çünkü;

*Toplumun gelişmesinde kadınların rolü bulunmaktadır. Kadınlar başarının elde edilmesinde duygusal ve fiziksel anlamda ailede belirleyici bir rol oynar. Aile içi iletişim ve geçinme tamamen kadının elindedir. Kadın bir anne olarak bütün değişkenleri kontrol etme hünerine sahiptir. Bu da toplumun değişiminde etkin bir olgudur.

*Kadınlar toplumda arka planda toparlayıcı ve düzenleyici kişiler olarak daima duygusal hareket ederler. Fakat bu toplum için bir avantaj oluşturmaktadır. Böylece manevi güç dengelerinin oluşması birlik ve beraberlik gibi dengeler de kadının elinde olduğu için toplum gelişme düzeyi göstermektedir.

*Kadının özgür olduğu toplumlarda maddi ve manevi gelişmeler yaşanmaktadır. Bu gelişmeler toplumda fikir, sanat, eğitim, öğretim, sosyal, siyasal gelişmelerin yaşanmasına da etki etmektedir. Bu nedenle kadının özgür olduğu bir toplumda gelişme olumlu yönde yaşanmaktadır.

*Bir toplumda erkeğe nazaran kadının üstlendiği görevler daha yapıcı ve daha zor olduğu için kadın toplumun çekirdeğini oluşturmaktadır. Anne olması ve ailesinden de sorumlu olması toplumu sosyolojik olarak doğrudan etkilemektedir. Kadının olumlu rol oynadığı her alanda toplum olumlu bir gelişme göstermektedir.

*Toplumun gelişmesinde kadın etkin bir rol oynar. Çünkü kadın hem duygusal hem siyasal düşünce olarak üretici ve yapıcı bir rol oynar. Kadının bu rolü toplumun ekonomik olarak gelişmesini de sağlar. Kadın iş gücü bakımından yararlı olması toplumda ekonomik büyüme ve gelişme için de oldukça önemlidir.

Toplumun Gelişmesinde Erkek mi Önemli Kadın mı Münazara Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Cabbar dedi ki:

  Simdi kadinlar olmasa erkekler olmaz ama erkekler olmasa kadinlar nasi olcak ben onu anlamadim

 2. yasemin dedi ki:

  Çok sağ olun :) lazım idi

 3. insan dedi ki:

  Arkadaslar kadın toplumda dahaki önemlidir. Çünkü sürekli yapıcı gorevindedir. Lider olmaması onun duygusalıģındandir. Kadının bulunduğu bir toplum bir yıldız gibi parlar örnek ABD. Kadını az bir söz hakına sahip olduğu toplum kayan bir yıldızdır örneğin Türkiye. Kadının söz sahibi olmadığı toplum karanlıktan görülmez

 4. ipek dedi ki:

  Toplumun gelişmesinde kadının rolünün yanında erkeğin rolü çok zayıf kalır. Kadır anadır bir kere o olmazsa toplum gelişmez nüfus artmaz. Ayrıca kadın her şeyi güzelleştiren özveriyi barındırır kalbinde.

  1. sucuklu ekmek dedi ki:

   nası nufus olmaz olur kadınlar spermi nerden bulcak

   1. Cevap veren ! dedi ki:

    Peki Hz . Meryem nasıl doğurdu Hz. İsa ‘ yı onu da açıklar mısınız ? ( Sucuklu Ekmek )

    1. Jacob :d dedi ki:

     Sen Hz. Meryem misin ? :D

     1. Anonim dedi ki:

      Günumuzde birsuru sperm bankasi var canim dert etme artik bir işleviniz yok sandiğın kadar buyuk

Yorum Yaz