Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Haziran 2021

Toplumu Birleştiren Temel Değerler Nelerdir Kısaca

Bu yazımızda toplumu birleştiren temel değerler nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Toplumu birleştiren değerler sosyal, kültürel ve dini değerler olarak toplumun yaşattığı ve kabul ettiği değerlerdir. Toplumun bir değere sahip olması, toplumun biyolojik ve sosyolojik olarak onu kabul etmesiyle ilgili olarak gerçekleşmektedir. Toplumu bir arada tutan değerler daha çok sosyal, kültürel ve dini değerlerdir.

Toplumun sahip çıktığı değerler, bir inanç ihtiyacı olarak dini değerlerdir. Toplumda yardımlaşma, paylaşma, dayanışma insanları bir arada tutmaktadır. Kalpleri birbirine yakınlaştırmaktadır. Din merkezli dindar bir hayat da merhameti, adaleti, vicdanı ve insafı hayatın merkezine almaktadır.

Toplumu birleştiren değerler hürriyet, bağımsızlık, mücadele, bayrak, vatan değerleri olarak da meydana gelebilir. Toplumun bir arada aynı amaç için bulunması bir vatan gayesini ve bayrak bağımsızlığını ortaya koymaktadır. Sınırları belli toprak parçasının vatan kabul edildiği gibi onun üstünde yaşayan kişilerin de aynı ortak geçmişe sahip olarak ortak amaca hizmet etmesi gerekir.

Bu nedenle vatan kavramı öne çıkmaktadır. İnsanların bağımsız hür, eşit, kardeş olarak değerlerine sahip çıktığı yegane alan vatandır. Kültür değerleri insanların dil, din, ırk gibi değerleridir. Bu değerlerin yaşatılması ve birlik ve beraberliğe adapte edilmesi anlamına gelmektedir.

Bağımsızlık duygusu insanların vatan uğruna savaşması gerektiğini ortaya koymaya kadar ilerler. Bu nedenle en önemli değerlerden biri olarak toplumda yerleşik hale gelmiştir. Din, dil gibi değerler de eğitimin ve sosyal hayatın bağlayıcı değerleri olarak kabul edilmektedir.

Toplumu Birleştiren Temel Değerler Nelerdir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz