Toplumda Dinle İlgili Hurafe ve Batıl İnançların Yaygınlaşması, Bozulmaların Ortaya Çıkması Ne Gibi Sorunlara Yol Açar?
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2018

Toplumda Dinle İlgili Hurafe ve Batıl İnançların Yaygınlaşması, Bozulmaların Ortaya Çıkması Ne Gibi Sorunlara Yol Açar?

Aşağıda toplumda dinle ilgili hurafe ve batıl inançların yaygınlaşması, bozulmaların ortaya çıkması ne gibi sorunlara yol açar kısaca olarak ele alacağız.

Din, Allah’ın koyduğu hükümlerden oluşmaktadır. Dini hükümlerin yerine getirilmesinde Müslümanlar efali mükellef denen bazı hükümlerle hareket ederler. Bunlar farz, vacip, sünnet, müstehap, mubah, mekruh, haram, müfsid şeklindedir. Bunların dışında herhangi bir şey batıl bir inançtır.

Dine sonradan katılan ve uydurulan şeyler, genelde örf ve adetlerle ibadetlerin karıştırılmasıyla gerçekleşir. Batıl inançların yaygınlaşması, ibadetlerin içinin boşalması, dinin temsili olarak yaşanması anlamına gelmektedir. Bu da toplumda ahlaki ve manevi bozulmalara neden olmaktadır. Hurafeler yayıldıkça dinden uzaklaşmalar ve kopuşlar yaşanır. Bu da dini değerlerin ve kurumların zarar görmesi toplum nazarında anlamsızlaşmasını gündeme getirir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. evrim dedi ki:

    Toplumda dinle ilgili hurafe ve batıl inançların yaygınlaşması, bozulmaların ortaya çıkmasında bence zamanın hissettirdiği sapmalar, yanlış gelenekler gibi nedenler etkilidir.

Yorum Yaz