Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Toplum İçinde Bireyin Sorumluluğu Niçin Önemlidir?

Bu yazımızda toplum içinde bireyin sorumluluğu niçin önemlidir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Toplumun bir arada birlik ve beraberlik içinde yaşaması için ahlaki, hukuki ve siyasi birliğin ve farkındalığın da oluşması gerekir. Toplum dinamikleri kültür ve din merkezlerinden etkilenir.

Kültür olarak dil, din, ırk ve tarih anlayışı toplumun ortak noktalarını birleştirir. Bir toplumda bireye düşen sorumluluk, toplum olabilmenin gereğini oluşturur.

Sorumluluklar bireyin bağımlı yaşaması ve bağımsızlık kazanmasıyla değişmektedir. Hukuki olarak reşit olan bir bireyin toplumda sorumluluk sahibi olmasıyla işleyen düzen devam eder. Siyasi, iktisadi, idari, sosyal ve kültürel düzen bireyin sorumluluk kazanmasıyla şekillenir.

Bir toplumun yaşayanlarının bireysel sorumluluğu devlet idaresine de doğrudan etki eder. Bu nedenle devletin kalıcılığı, milletin birlikteliği toplumdaki bireylerin sorumluluk sahibi olmasına bağlıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Sanem dedi ki:

    Toplum içinde bireyim sorumluluğu niçin önemlidir çok yalın bir şekilde anlatılmış. Sosyal bilgiler 6. sınıf için bence çok güzel ve sade bir anlatım olmuş. Eliniz dert görmesin.

Yorum Yaz