Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Topkapı Sarayı’nın Osmanlı Devleti İçin Önemi Hakkında Neler Söylenebilir? Açıklayınız.

Aşağıda Topkapı Sarayı’nın Osmanlı Devleti için önemi hakkında neler söylenebilir açıklayınız kısaca olarak ele alacağız.

Osmanlı Devleti’nin kuruluş ve yükseliş yılları İstanbul’un fethi hedefiyle gelişmelere gebe olmuştur. İstanbul fethinin gerçekleşmesinin ardından tarihi yarımada içerisinde boğaza bakan çehreleriyle Topkapı Sarayı inşa edilmiştir. Topkapı Sarayı, İstanbul’un payitaht olmasını ve bütün dünyaya İstanbul’dan hükmedilmesini sağlamıştır.

Topkapı Sarayı, Osmanlı Devleti’nin dünyaya açılan kapısı olmuştur. Çünkü İstanbul’un fethedilmesi, devletin ve siyasetin merkezi olması, Yavuz Sultan Selim döneminde hilafetin merkezi olması ve millet ile ümmetin kalbi olması gibi nedenler Topkapı Sarayı’nı önemli kılmaktadır. Sarayda sadece devlet idaresi için çalışmalar yapılmıştır. Birçok kademesi ve bölümü bulunan büyük bir saraydır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. betül dedi ki:

    bizim hoca çok beğendi, Topkapı Sarayı’nın Osmanlı Devleti İçin Önemi Hakkında Neler Söylenebilir? Açıklayınız. harika olmuş, sınıfın en çalışkan kızı olarak yazıyorum. :) kıskananlar çatlasın

  2. özlem dedi ki:

    sayenizde 2 artı aldım, Topkapı Sarayı’nın Osmanlı Devleti İçin Önemi Hakkında Neler Söylenebilir? Açıklayınız. işime yaradı ödevimde, ben Tokat kızları içinde en güzeli olarak yazıyorum, hem de çalışkanım, tembellere kapak olsun!

Yorum Yaz