Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Mart 2021

Topkapı Sarayının Birun Bölümü

topkapi-palaceTopkapı sarayında farklı farklı anlamları olan bir çok bölüm bulunuyordu. Bu yazımızda sizlere Topkapı sarayının birun bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Sarayın dış kısmında bulunan birun, Bab-ı hümayundan Babüsseadeye kadar uzanıyordu ayrıca kendi içerisinde birinci ve ikinci kısım olmak üzere ayrılıyordu.

Birinci yer; Bab-ı hümayun ve Ortakapı adı verilen Babüsselam arasındaki yere verilen isimdir. Günümüzde saraya bu kısımdan girilmektedir. Girildiğinde sağ tarafta Maliye Nezarati binası yer almaktadır bu binanın yanından da mevcüd olmayan Çizme Kapısı vasıtası ile Cebehane meydanına gidiliyordu. Birinci yerde bulunun Deavi Kasrı günümüzde bulunmamaktadır ancak o dönemde Orta Kapı’dan geçince Birun’un ikinci yer kısmına geçiliyordu.

İkinci yer; yüz seksen metre uzunluğunda ve yüz otuz metre genişliğinde idi. İkinci yerde bayram alayları merasimi yapıldığından dolayı buraya “Alay Meydanı” adı da verilmektedir. Bu alanda dört yanı da mermer direk ve revaklı olan meydanında dört yol bulunmaktadır. Sağdaki yol; sarayın mutfağına gidiyordu. Ortadaki yol; Enderun kapısı olan Babüsseade’ye gidiyordu. Soldaki yol; Kubbealtı’na gidiyordu ve en soldaki kapı ise Meyit kapısı adı verilen kapıya çıkıyordu.

 

Birun, sarayın dış kısmını oluşturuyordu ve Birun adı verilen bu kısım hizmet için yapılan binalardan oluşuyordu.

Topkapı Sarayının Birun Kısmı Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz