Tokat Gezilecek Yerler

Tokat Gezilecek Görülecek Yerler

Tokat Tatil Yerleri

Tokat Tatil Rehberi

Türk İslam kültürü egemenliği boyunca Tokat , önemli bir ticaret merkezi olma konumunu sürdürmüştür.

Danişmend, Ilhanlı – Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalma camii, medrese, han, kervansaray, hamam ve köprüler ilimizin kültür zenginliğini yansıtmaktadır.

Görmelisiniz
Tokat gezinizde görmeye değer yerler listesi şöyle:
Niksar Çamiçi ve Reşadiye Zinav Gölü Orman İçi Dinlenme Yerleri, Turhal ve Zile Kaleleri, Tokat Yağıbasan, Niksar Yağıbasan ve Hatuniye Medreseleri, Tokat, Niksar ve Zile Ulucamileri, Garipler, Hamza Bey, Meydan, Behzat, Ali Paşa, Silahtar Ömer Paşa, Çöreği Büyük, Halil Bey, Sinan Bey, Boyacı Hasan Ağa ve Hoca İshak Camileri, Pervane Darüşşifası (Gökmedrese), Sefer Beşe Mescidi ve Alamescit, Sümbül Baba Zaviyesi ve Türbesi, Taşhan ve Turhal Kervansarayı, Ebu l-Kasım, Halef Sultan, Vezir Ahmed Paşa, Nureddin İbn Sen Timur, Abdülmuttalip, Hacı Çıkrık, Melik Gazi ve Musa Fakih Türbeleri, Kulak ve Kırk Kızlar Hamamlar Kümbetleri, Pervane, Yörgüç Paşa, Mustafa, Ali Paşa Hamamları ve Yenihamam, Çiftehamam, Talazan, Tokat ve Turhal Köprüleri.

Gezinizde Tokat Müzesi’ne de mutlaka zaman ayırın.

İklim
En sıcak ay Temmuz ve en soğuk ay Ocak ayıdır. Daha çok Mayıs-Haziran aylarında ve Ağustos- Eylül ayları gezmek için uygundur.

Ballıca mağarası
Tokat´ın batısında Akdağ´ın Yeşilırmak havzasına bakan kuzey yamacında yer alan Ballıca Mağarası, Tokat´a 36 km. Pazar ilçesine ise 8 km. uzaklıktadır. Her santimetrekaresinde cevizden futbol topu büyüklüğündeki sarkıtların yer aldığı mağara 2 milyon yıldan beri gelişimini sürdürmektedir. Mağaranın havasının astım hastalarına iyi geldiği bilinmektedir.

Yeşilırmak köprüsü
Tokat ilinin ortasından geçen, eski ismi ´İris´ olan Yeşilırmak´ın üzerine yaptırılan Hıdırlık Köprüsü eski Tokat ile yeni yerleşime açılan karşıyaka mahallesini birbirine bağlar. 746 yaşındaki bu köprünün mimarı Bahaddin Bini Ebul-Fereç´tir.

Reşadiye kaplıcaları
Reşadiye kasabası çıkışında bulunmaktadır. Kireçlenme ve romatizma ile bazı sinirsel hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.

Sulusaray
Tokat´ın 68 km. güney batısında bulunmaktadır. ´Sebasta´ büyük ulu, ´polis´ kent anlamında olup ´Sebastapolis´ büyük ulu kent anlamına gelmektedir.

Etkinlikler
Kültür Festivali: 26 Haziran-2 Temmuz
Niksar Başçiftlik Halı Festivali: 27-28 Temmuz
Zile Kiraz Festivali: Haziran Ayının 1. Pazar Günü

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.