Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

Tohumun Yapısında Neler Bulunur?

Bu yazımızda tohumun yapısında neler bulunur kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Bitkilerde döllenme olayında, yumurtacığın kapısı kapandıktan sonra embriyon kesesinin yumurtacık içinde kalıp gelişmesiyle tohum oluşur. Tohum, bitkinin canlılık özelliklerinin küçük bir birimidir. Genetik olarak bütün özellikler tohumdadır.

Tohum üç ana kısımdan oluşur. Bunlar; koruyucu kabuk, besin deposu ve embriyon şeklindedir. Ergin olarak tohum gelişirken bazı süreçlerden geçerek bu kısımları oluşturur.

Koruyucu Kabuk

Döllenme gerçekleşirken, yumurtacık içinde bazı tepkimeler oluşur. Bu tepkimeler sonucunda yumurtacık zarı kalınlaşır ve sertleşir. Yumurtacığın içinde embriyon kesesinin sıcak ve soğuk gibi dış etkenlerden korunması gerekir. Burada bal mumu maddesiyle salgılanarak kabuk kaplanır.

Keten, kenevir gibi bitkilerde pelteler bu görevi görür. Pamuklarda bu olay daha farklı yapılarda gerçekleşir. Tohum koruyucu kabuğunun asıl görevi embriyonu korumak ve tohumun toprağa tutunmasını sağlamaktır.

Besin Deposu

Yumurtacık zar oluştururken, embriyon sıvısında besin üretimi başlar. Azot, karbon, hidrojen, oksijen elementleriyle temel besin kaynakları yağ ve proteinler oluşmaktadır. Embriyon gelişmesini tamamlayana kadar besin üretmeye ve depolamaya devam eder. Bu süreçte besin deposu kısımları oluşur.

Embriyon

Döllenen yumurta hücresinin çoğalmasıdır. Bir yandan ilk canlılık özelliklerine sahip yapı oluşurken bir yandan da tohuma bağlanma faaliyetleri sürer.

Tohumun canlı olan kısmı, yumurtacık kesesinde döllenen embriyon sıvısının zigot oluşturup gelişmesi ve embriyo oluşturmasıyla meydana gelir. Tohumun canlı kısmı, burasıdır. Tohum yumurtacık içinde gelişirken olgunlaşma devresi için de hazırlıklar yapar.

Tohumun Yapısında Neler Bulunur Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Tuğbanur dedi ki:

    Tohumun yapısı konusu çok karışık ama böyle karışık bir konuyu en sade ve en ayrıntılı bir şekilde hiç bir bilgiyi atlamadan çok güzel ve faydalı bir şekilde açıklamışsınız.

Yorum Yaz