Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Tiyatronun Yararları İle İlgili Yazı - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Ağustos 2022

Tiyatronun Yararları İle İlgili Yazı

Tiyatronun yararları hakkında yazı, tiyatronun yararları ile ilgili yazı

Tiyatro, yaşanmış veya yaşanabilecek olayları sahne üstünde oyuncular sayesinde, seyirci karşısında canlandırılmasıdır.

Tiyatro; bir sahnede, seyirciler önünde oyuncuların sergilenmesi amacıyla hazırlanmış gösteridir. Tiyatro da diğer güzel sanatlar gibi, dinî törenlerden esinlenerek ortaya çıkmıştır. Günümüzdeki modern tiyatro, Yunan tanrısı Dionysos adına yapılan törenlerden esinlenerek oluşmuştur.

Tiyatronun geçmişi çok uzun yıllara dayanır. Ta ki ilkel insan devrinde bile tiyatro vardır. İlkel insan, kuşları, balıkları, vahşi hayvanları avlamış ; meyveleri, yaprakları, çiçekleri toplayarak değerlendirmiş; kendilerine evler kurmuş yaşam alanı oluşturmuş ; suyu geçmek ulaşım sağlamak amaçlı sallar yapmıştır. Bu sayede vahşi doğada hayatta kalma mücadelesi göstermiş, ve yaptığı işin üstünlüğünün de farkındadır. Bu faaliyetlerini çeşitli seslerle ve dans figürleriyle de pekiştirmişlerdir. Örneğin; vahşi hayvanları daha çok avlayabilmek ve avı kolaylaştırmak amaçlı danslar,taklitler yapmışlardır. Böylelikle ilkel tiyatronun ilk temelleri atılmıştır.

Tiyatronun ortaya çıkış amaçlarından biri de  insanların eğlenmek, dinlenmek, zaman geçirmek istemesidir. Bu amaç doğrultusunda oyunlar bulunmuş, güncel olayları ve sorunları dile getirip tartışmalar düzenlenmiş, bunun sonunda tiyatro meydana gelmiştir.

Zamanla tiyatroda da gelişme ve ilerleme kaydedilmiştir. Tiyatro bir okul görevini de üstlenir. Çünkü bir yandan toplumu eğlendirirken, dinlendirir, bir yandan da eğitir. Eğitilmek istenen konu tiyatro aracılığıyla da  seyircilere aşılanabilir. Tiyatro göze, kulağa ve ruha hitap eder, insanın ruhunu aydınlatır, bir şeyler öğretir.Tiyatroya seyretmeye gelen insanlar salon adabını, düşünüp yorumlar yapmayı, ve toplumsal kurallara uymayı öğrenirler. Tiyatro, toplumdaki insanların birbirleriyle kaynaşmasını sağlar.

Tiyatro 3 kola ayrılır. Bunlar; okul tiyatrosu, şehir tiyatrosu ve devlet tiyatrosudur. Okul tiyatrosu; eğitici ve geliştirici fayda sağlar. Örneğin, toplu yaşama ve dayanışmayı, konuşmayı, düşünebilmeyi , yorum yapabilmeyi öğretir; özenli olmayı, sorunlar üzerine ve sanata eğilme duygusunu geliştirir. Çocuk tiyatroları ise, çocukların yanlış şeylerle zaman geçirmesini engeller, onların beyinlerini , ruhunu geliştirir, gerçekleri öğretir, kurallara uymalarını sağlar.

Temennimiz her şehirde birden fazla tiyatro kurularak tüm halkın tiyatroyla tanışmasını sağlamak yönündedir. Tiyatro bir kültür ölçütüdür… Ne kadar çok ise, ne kadar sevilip izleniyorsa, medeniyet seviyesi o kadar yüksek demektir.

Tiyatro, düşünceleri ve yargıların sergilenmesidir. Halka yeniden düşünme idrak etme olanağı sağlar. Ahlak ve toplum sorunlarını ele alır, bunları iyileştirmek adına izleyenlere mesaj verir. Tiyatrosu olmayan toplumlar, geleneklerini, kültürlerini, dillerini geniş kitlelere yayamazlar bu açıdan kalıcılık taşıyamazlar.

Tiyatronun Yararları İle İlgili Yazılar Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Çok güzeldi

  2. selin dedi ki:

    öğretmen çok beğendi bunu yazım elinize sağlık.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781