Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Ocak 2022

Tiyatronun Yararları İle İlgili Yazı

Tiyatronun yararları ile ilgili şiirler hakkında bilgi kısaca özet, Tiyatronun yararları ile ilgili yazı

Tiyatro hayattan yola çıkılan ya da hayali ürünleri içeren kurguların sahnede oyuncular tarafından sergilenmesidir. Seyirciler de anlık olarak bu gösteriyi izlerler. Yapılan faaliyete de faaliyetin gerçekleştirildiği sahneye de tiyatro adı verilir. Tiyatronun ilk olarak yapılması kutsal törenler ile olmuştur. Yunan kültüründen doğan tiyatro, Yunan tanrısı Dionysos’a düzenlenen bir dini törenden doğmuştur. Zamanla şekil değiştirerek ve geliştirilerek bugünkü halini almıştır.

Tiyatro çok eski çağlarda başlayarak günümüze ulaşmıştır. İlk çağlarda insanlar avcılık yapmışlar, ağaçlardaki meyveleri toplamışlar, yaprakları ve ağaç dallarını kullanarak evler yapmışlardır. Akarsuları yaptıkları ilkel sallarla geçmişler ve hayata bir şekilde adapte olmuşlardır. Doğaya karşı galip geldiğini fark ettiğinde bu coşkuyu danslarla şarkılarla dışarı vurmuşlardır. Bazı avlarda motivasyon ya da uğur getirmesi amacıyla bazı danslar sergilemişler, taklitler yapmışlardır. Bu taklitler ile maskeler, büyü yapan insanlar ve büyüler oluşmuştur. Bu bahsettiklerimiz ilk çağlardaki ilk tiyatro örnekleridir.

İnsanlar zamanla tiyatroyu eğlenmek, vakit geçirmek, bazı kitlesel hareketleri ve problemleri dile getirmek amacıyla tiyatrolar yapmaya başlamışlardır. Bu şekilde oyunu oynayanlar ve izleyenler arasında duygu birliği ve yakınlaşma sağlanmıştır.

Tiyatro ilk çağdaki gibi kalmamış ve bazı değişimler geçirmiştir. Toplumu eğlendirirken düşündüren tiyatro, aynı zamanda toplumu eğiten bir kurumdur, bir okul niteliğindedir. Tiyatro salonundan girildiği andan itibaren eğitim başlar ve insanlar her an bir şeyler öğrenir. Tüm duyularımıza hitap edebilir ve insanlara umut verir. Tiyatroya düzenli olarak gelen insanların ufku geniştir, çünkü zamanla o iyimserliği, umudu yaşarlar, tiyatronun güzellikleri insanlara da yansır. Tiyatro insanlara saygıyı, sevgiyi, iletişimi öğretir. İnsanların toplum içinde belli bir çerçevede yaşamasına yardımcı olur.

Tüm tiyatrolar aynı değildir ve çevremizde tiyatronun pek çok çeşidini görmemiz mümkündür. Şehir tiyatrosu, devlet tiyatrosu, okul tiyatrosu gibi çeşitlere ayrılan tiyatronun türleri arasından okul tiyatrosu eğitim görmekte olan öğrenciler için gelişim fırsatıdır. Tiyatro ile iç içe olan öğrenciler düşünsel olarak gelişir, güzellikleri tadar ve toplumsal dayanışmayı, kaynaşmayı öğrenir. Tiyatro ile yetişen bir çocuk her şeyi olduğu gibi kabul etmez, dış dünyayı sorgulamayı öğrenir. Her yerden her yaştan insanları bir paydada buluşturan tiyatro, insanları yine insanlara anlatır. Çocuk tiyatroları ise çok küçük yaşlardan itibaren çocukların eğitimine katkı sağlar. Eğitim sadece derslerle olmaz, bazen ahlaki açıdan da eğitim verilebilir. Tiyatro da çocukları toplum içindeki rolleri yönünden eğiterek bilinçli nesillerin yetişmesine katkı sağlar. Çocuklar bu şekilde toplum içinde kaybolmazlar ve başıboş çocuklar olarak yetişmezler. Böyle çocuklarda ilerde çevresine faydalı ve kültürlü bireyler olurlar.

Tiyatrolar o kadar kıymetlidir ki tüm şehirlerde birkaç tane tiyatro olmalıdır. Nasıl kahvehaneler yerine kütüphanelerin kurulu olması bir şehrin kültürünü gösteriyorsa, tiyatrolar da aynı şekilde kültür seviyesini gösterir.

İnsanların kendilerini daha iyi ifade etmesi ve toplumda kültürlü bireylerin yetişmesi için tiyatroların olması şarttır. Tiyatro halkın olaylara bakış açısını değiştirerek halka sorgulama gücü katar. Toplumun içinden bir olay olduğu için örneklerle halkın birbirini daha iyi algılamasını sağlar. Tiyatronun geliştirilmediği toplumlar kültürlerini kaybetmeye mahkumdur, tiyatronun kötülükten uzak yetiştirdiği insanlardan yoksundur. Bu noktadan sonra da zaman içinde o toplumda huzursuzluklar baş gösterir ve toplum birbirinden uzaklaşmaya başlar.

Tiyatronun Yararları İle İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Deniz dedi ki:

  Güzel olmuş, ben de Türkçe ödevim için yazdım, teşekkürler.

  1. Selin dedi ki:

   Tiyatronun faydaları konulu ödevim bitti teşekkürler çok iyisiniz.

 2. Zeynep dedi ki:

  İyi olmuş, Türkçe öğretmenimiz tiyatronun faydaları nelerdir diye ödev verdi beğendiğine 3 artı verecekmiş umarım ben alırım.

Yorum Yaz