Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Eylül 2021

Tiyatronun Tarihçesi Kısaca

Tiyatronun Tarihi Hakkında Bilgi, Tiyatronun tarihçesi kısa bilgi

Tiyatro; dram, komedi, vodvil gibi edebiyat türlerinin sahne­de seyircilerin önünde canlandırılan bir gösteri sanatıdır, Tiyatro­da yaşanmış veya yaşanabilir olaylar oyun biçiminde sahnede oynanır.

tiyatrolar-gunu

Tiyatronun Tarihçesi

ilk tiyatronun nerede, nasıl ve ne zaman başladığı bilinme­mektedir, Ancak ilkel insanların av dönüşü avladıkları avın çevre­sinde sevinç gösterileri yaparken çıkardıkları seslerle dans etme­lerinden ortaya çıktığı sanılmaktaaır. Zaman geçtikçe toplu ya­şamaya başlayan insanlar belirli zamanlarda toplanmaya başla­dılar, Bu toplantılarda içlerinden biri yüksek bir yere çıkarak tak­litler yapar, şarkılar söyler veya halkı güldürecek öyküler anlatır­dı, Bu tür oyunlar zamanla şenliklere, panayırlara dönüştü, Daha sonraları tiyatroda rol alan insan sayısı ikiye, üçe çıktı, Toplumun ilgisini çekecek, toplumu eğitecek konular bulundu ve oyunlar bir sanat özelliği kazandı. Böylece tiyatro bir meslek hâline geldi.

Bizde tiyatro; çok eskilere dayanan orta oyunu ve onun göl­ge oyunu şekliyle başlamıştır. Gölge oyunu arkadan ışıklandırılan beyaz perde üzerine, belli tiplerdeki kuklaların hareket ettirilip ko­nuşturulması ile yansıtılan Karagöz – Hacivat oyunlarıdır.

Köylerimizde hâlâ eski geleneklerimizden kalma alışkanlıklar­la “oyun çıkartma” denilen ve tiyatroya benzer eğlenceler dü­zenlenmektedir.

Tiyatro oyunculuğu yapmak için özel bir eğitim almak gere­kir. Tiyatro öğretimi, konservatuvar denilen okullarda yapılır.

Tiyatro, insan yaşamını bütün özellikleriyle yansıtan bir göste­ri sanatıdır. Tiyatro yaşamın aynasıdır. Seyirciler gösteriyi izlerken kendi yaşamlarından da kesitler izler ve bundan ders alırlar.

1948 yılında kurulan Uluslararası Tiyatro Enstitüsü, 1961 yılında aldığı bir kararla 27 Mart gününü Dünya Tiyatrolar Günü olarak kabul etti. Her yıl enstitüye üye ülkeler, 27 Mart gününü Tiyatro Günü olarak kutlarlar. 27 Mart günü, her ülkenin sanat ve tiyatro adamlarının hazırladığı bir bildiri sahnelerde okunur. O gün tiyat­rolar halka parasız gösteriler düzenler. Halkın tiyatroyu sevmesi ve tiyatroya ilgi duyması için çalışırlar.

Tiyatronun tarihi gelişimi, tiyatronun tarihçesi kısaca hakkında yorumlarınızı aşağıdan hemen yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. merve dedi ki:

  hakikaten çok açıklayıcı ve anlaşılır bir ödev olmuş teşekkürler beğendim :)

 2. Abdul Samet dedi ki:

  100 aldım teşekürler

 3. zeynep dedi ki:

  100 aldım teşekkürler

 4. Ayşe dedi ki:

  çok beğendim harika bir site

 5. Erva Nur dedi ki:

  Pardon şair evlenmesi olacaktı.

 6. Erva Nur dedi ki:

  Tiyatronun bilinen ilk yazılı oyunu Şinasi’nin “Şair Eğlenmedik adlı çalışmasıdır.Bilgileriniz için teşekkür ederim?.

 7. nonoş ahmet dedi ki:

  tiyatronun tarihi hakkında bilgiler için sağ olun.

 8. nurşah dedi ki:

  Bu nasıl Türk tiyatro tarihi dermişim çok güzel süpersiniz ödevim bitti yani.

 9. Özge duru dedi ki:

  Tiyatronun tarihçesini bilmek , okumak çok güzel

 10. (*) dedi ki:

  Tarihçe derken de ilk insanlar değil. Antik Yunan dır en önemli tarihçesi. Tiyatro asıl orda ilgi görmüş ve bugünlere gelmiştir. Düzeltin derim.

 11. seda dedi ki:

  kaynakçası nedir?

 12. seda dedi ki:

  kaynağı ne

 13. adım........ dedi ki:

  çok güzel olmuş :)

 14. eda ecem dedi ki:

  eeeee başka yokmuu 3 sayfa çıkarıcamm yoksa öğretmen kıtır kıtır keserrr ya bizaz dahamı ekleme yapıcam şimdi bnn ama bna bu yapılmazkii :(

 15. Anonim dedi ki:

  -Küfür,hakaret içeren ve etnik saldırı amaçlı yorumlar onaylanmaz. -Facebook ve Twitter Türkçesiyle yazılmış; k ve v yerine (q,w,x) harfleri kullanılan yorumlar onaylanmaz. -“Orada mısın?” yerine “Ordamısııııınnnnnnnnnnnnnnn” şeklinde uzatılarak yazılan yorumlar onaylanmaz. Kurallara Uyalım !

 16. görkem kol dedi ki:

  Tiyatronun tarihçesi kısa bilgi
  Tiyatro; dram, komedi, vodvil gibi edebiyat türlerinin sahne­de seyircilerin önünde canlandırılan bir gösteri sanatıdır, Tiyatro­da yaşanmış veya yaşanabilir olaylar oyun biçiminde sahnede oynanır.

Yorum Yaz