Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Ağustos 2021

Tiyatronun Özellikleri Nelerdir

Bu sayfamızda tiyatronun özellikleri hakkında bilgi vererek tiyatronun özellikleri nelerdir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Güzel sanat dalları incelendiğinde bunlardan bir tanesinin de tiyatro olduğu görülmektedir. Tiyatro, hayatta gerçekleşen olayları fiil ve hareket halinde göstermek için yazılan edebi eserlerdir.

Tiyatro eseri konusunu tarihten, hayalden ve hayattan almaktadır. Tiyatro eseri roman gibi bir hayatı veya bir hayatın temel olaylarını gösterir ve tip yaratır. Tiyatro bu açıdan bakıldığında romanın sahneye konmuş halindedir.

Tiyatro türleri kendi arasında trajedi, komedi ve dram olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Trajedi ve komedi, klasisizm akımının; dram ise romantizm akımın bir ürünüdür. Trajedide amaç acıklı olayları sahnede göstererek insanlarda sağduyu ve acıma duygusunu uyandırmaktır. Komedinin amacı güldürürken düşündürmektir. Dramın amacı ise hayatı tüm yönleri ile ortaya koymaktır.

Bu tiyatro türlerinin dışında bir de geleneksel Türk tiyatrosu bulunmaktadır. Geleneksel tiyatro ise Karagöz, meddah, ortaoyunu ve seyirlik köy oyunu olmak üzere dörde ayrılmaktadır.

Tiyatro Nedir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz