Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

Tiyatro Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Tiyatro bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Tiyatro Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Tiyatro Bölümü Tanıtımı:

Programın Amacı

Tiyatro programının amacı, tiyatro alanında çalışacak sanatçılar yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Tiyatro programında öğrencilere sahne bilgisi, tiyatro tarihi, sahne çalışması, tiyatroya başlangıç ve metodoloji, dramatik yazarlık, eleştiri-inceleme, tiyatro yönetimi, geleneksel kaynaklar, oyun yönetmenliği, hareket ve emprovizasyon, konuşma ve ses eğitimi gibi alan dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler

Tiyatro programında okumak isteyen bir öğrencinin tiyatro sanatına ilgi duyması, duygu ve düşüncelerini iyi ifade edebilmesi, titiz, dikkatli, sabırlı bir kişilik yapısına sahip olması gerekir. Ayrıca bu öğrencilerin, tiyatro dışı sanatlarla da ilgilenmesi, sosyal bilimlerin çeşitli alanlarında kendilerini yetiştirmiş olması, sağlam bir Türkçe bilgisi ve genel kültüre sahip olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

Tiyatro bölümü mezunları devlet tiyatrolarında ve özel tiyatrolarda “Oyuncu”, “Rejisör”, “Yönetici”, “Teknik Eleman” (Dekorcu-Kostümcü vb.) unvanları ile çalışabilirler.

Çalışma Alanları

Mezunlar, TRT’de, sinema alanında ve çeşitli sanat dallarında, dergi ve gazetelerin sanat bölümlerinde iş bulabilirler, bağımsız olarak çalışabilirler. Oyun yazarlığına yeteneği olanlar, yalnızca tiyatro metni yazmakla kalmayıp her türlü dramatik metin (reklam, televizyon, radyo, video, sinema) yazma olanağı bulabileceklerdir. Mezunların kazanç durumları çalışacakları kurumun sözleşme durumuna göre saptanır.

Tiyatro Nedir, Tiyatro Ne İş Yapar, Tiyatro Maaşları, Tiyatro İş İmkanları, Tiyatro İş Çalışma Alanları, Tiyatro Mesleği Hakkında Bilgiler, Tiyatro Bölümünün Geleceği, Tiyatro Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Tiyatro Bölümü Tercih Edilir mi, Tiyatro Tanıtımı, Tiyatro Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Tiyatro Mezunları Ne İş Yaparlar , Tiyatro Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Tiyatro İş Bulma Durumu

> Tiyatro Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Yücel dedi ki:

  Ben herkesten çok isterim ki olur inşallah hemen peşini bırakmam

 2. merve dedi ki:

  tiyatro bölümünü can-ı gönülden istiyorum gereken neyse yapacağım hamleti çok severim olmak ya da olmamak nasıl mümkün olabilir ki ?

 3. kübra dedi ki:

  bn tiyatro düşünüyorum ama 2 yıllık mı 4 yıllık mı?

 4. Bahar dedi ki:

  Ben Güzellik ve saç bakım hizmetleri bölümünü okuyorum acaba tiyatro bölümüne qirme şansım ne kadar ?

 5. haçça dedi ki:

  çok güzel ben bunları biliyorm. özel okula gidiyorum. kamilleeeer

  1. haçça da kim dedi ki:

   haçça mı isme bak (haçça) :P

 6. Dilan Abay dedi ki:

  Ben tiyatro bölümünü istiyorum fakat şehirden şehire geçiş var mı bilmiyorum.Bu sene Eskişehir Anadolu Üniversitesi’ni denemek istiyorum.Diyelim ki oldu ikinci senemde Antalya Akdeniz Üniversitesi Tiyaro Bölümüne geçmek istiyorum.Bu mümkün mü ?

  1. Adınız ... dedi ki:

   eğer istersen mümkün be kardaş

Yorum Yaz