Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Aralık 2020

Tıp Bayramı ile İlgili Yazı

TIP BAYRAMI

(14 Mart)

14 Mart Tıp Bayramı ile ilgili yazı, Tıp Bayramı hakkında yazı

Sağlığımızı emanet ettiğimiz doktorları ve onların emeklerini hatırlat­mak amacıyla kutlanan güne ‘Tıp Bayramı’ diyoruz.

ilk Tıp Bayramı, 1919 yılının 14 Mart günü yapılmıştır. Ülkemizde batı­lı anlamda ilk tıp okulu olan Tıbhane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire; 14 Mart 1827’de Şehzadebaşı’ndaki Tulumbacıbaşı Konağı’nda açılmış­tır. Bu tarih; I, Dünya Savaşı yıllarında özel bir önem kazandı.

İşgal altındaki istanbul’da Tıbbiyeliler tepkilerini bu şekilde dile getir­meye karar vermişlerdir, Öğrencilerin düzenlediği törene Dr. Fevzi Pa­şa, Dr. Besim Ömer Paşa, Dr. Akil Muhtar (Özden) gibi dönemin ünlü hocaları da katıldı, 1929 ile 1937 yılları arasında Bursa’da Yıldırım Bayezit Darüşşifası’nda, ilk Türkçe tıp eğitiminin başladığı tarih olan 12 Mayıs günlerinde kutlanan Tıp Bayramı; 1937’den sonra tekrar 14 Mart gün­lerinde gerçekleştirilmiştir, 1976’dan bu yana tabip odaları 14 Mart’ı içine alan haftayı “Sağlık Haftası” olarak değerlendirir, Sağlık alanın­daki güncel sorunlar ve hekimlerin talepleri “Sağlık Haftası” içinde top­lumun gündemine getirilir. 82 yıl önce Tıbbiyelilerin başlattığı gelenek hâlâ sürüyor. Hekimler; 14 Mart Sağlık Haftası’nda ülkenin sağlık problemlerini, mesleki İsteklerini ve beklentilerini bu günde toplumun gündemine taşıyorlar.

14 Mart Tıp Bayramı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz …

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ebru dedi ki:

    teşekkür ederim çok işime yaradı.Yine teşekkür ederim.

Yorum Yaz