Web sitemize hoşgeldiniz, 06 Aralık 2021

Tıp alanında insanlığa hizmet etmiş bilim adamları

Tıp alanında insanlığa hizmet etmiş Türk büyükleri, tıp alanında çalışmalar yapan bilim adamları hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

İbni Sina: Anatomi alanında önemli eserler vermiştir. En ünlü eseri ise el-kanun fit- tıp isimli bir eserdir ve 12. yy da Avrupa’da önemli üniversitelerde okutulmuştur. Bu kitap Avrupa’da en çok saygı görmüş eserdir.

Akşemsettin : Fatih Sultan Mehmet’in de hocası olan Akşemseddin karantina mantığını ilk kez açıklayan bilim insanıdır. Seretan adlandırmasını yaptığı hastalık ise günümüzde kanser olarak kabul görmektedir.

Farabi : Tıp, mantık, felsefe, müzik alanında eserleri olan Farabi en önemli eserlerini tıp alanında vermiştir. Farmakoloji, fizyoloji, anatomi, nöroloji, psikoloji, biyoloji gibi tıbbın önemli dallarında eserler vermiştir.

Ali Bin Abbas 10.yy da yaşamış bir bilim insanıdır ve tarihteki ilk kanser ameliyatını yapmıştır.

El- Razi : Cerrahi ameliyatlarda kullanılan sütur malzemelerini hayvan bağırsaklarından yapmıştır.

İbnü’n Nefis: İnsanlar üzerine etki eden mikroplar üzerine etkileri incelemiştir. Tedavi alanından ziyade hastalık etkenlerine yoğunlaşmıştır.

Sizler de Tıp alanında insanlığa hizmet etmiş bilim adamları ile ilgili yazımızı beğendiyseniz yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. emir dedi ki:

    çok güzel

  2. Asya dedi ki:

    Hiç bir şey söylememiş

  3. Tuana ABALI dedi ki:

    Hangi insanliga tip alaninda hizmet etmistir

Yorum Yaz