Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Eylül 2020

Tımar Sistemi Nedir Kısaca

Osmanlı Devleti döneminde toprakların bir kısmı işlenmesi için askerlere verilmiştir. Askerlere verilen bu topraklara da tımar adı verilmiştir. Ancak bu topraklar devlet tarafından denetleniyordu. Tımar sisteminin temel amacı; Osmanlı Devletinde asker yetiştirerek mevcut asker sayısını arttırmaktı. Ancak Tanzimat Fermanı ile tımar sistemi de uygulamadan kaldırılmıştır.

Tımar sistemi belirli kurallar çerçevesinde işletilen bir sistemdi. Örneğin;

 • Tımar toprakları ancak devlette görevli olan memurlara veriliyordu. Bu memurlar da devletin emrettiği şekilde bu toprakları işletmek zorundaydı. Emirlerin yerine getirilmemesi sonucunda ise topraklar geri alınırdı.
 • Tımar toprağı alan bir devlet memuru o toprağı, satamaz ya da bir başkasına devredemezdi.
 • Bazı tımar toprakları birden fazla sipahiye verilebilirdi. Böyle durumlarda da sipahiler bu topraklarla sıra sıra ilgilenirdi. Sırası geldiğinde ilgilenmeyen sipahi ise görevinden men edilirdi.

Tımar toprakları; Has, Zemaet ve Tımar olmak üzere üçe ayrılır;

 • Has: Bu toprakların geliri 100 bin akçe üzerindedir. Bu toprakları tımar olarak alan kişi 5 bin akçe karşılığında bütün ihtiyaçlarını karşılar ve bir atlı asker yetiştirirdi.
 • Zeamet: Geliri 100 bin ile 20 bin akçe arasında olan topraklardır. 20 bin akçenin üzerinde olan toprakların gelirinin her beş bini için bir atlı asker yetiştirilirdi.
 • Tımar: Geliri 20 bin ile 3 bin akçe arasında olan topraklardır. Tıpkı diğer toprak türleri gibi toprağın geliri olan her 3 bin akçe için bir atlı asker yetiştirilirdi.

Tımar Sistemi Nedir Özet Şeklinde Açıkladığımız Yazımız İçin Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. derya dedi ki:

  Cok kısa yaziyosunuz ama deftere gecirince 1 sayfa

 2. SEVDA dedi ki:

  harika çok ama çok teşekkür ederim.
  BURADAN SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENİME KAPAK OLSUN DİYORUM.
  HİÇ SEVMEDİM BU SOSYAL BİLGELER HOCASINI :(

Yorum Yaz