TFF Şike Kararı 29 Nisan 2012

TFFTürkiye Futbol Federasyonu Şike ile ilgili kararını bugün açıklayacak. TFF Şike kararı tam metin bu sayfada olacak …

Etik Kurulu’nun şike ve teşvikle ilgili raporunu sunmasının ardından gözlerFutbol Federasyonu’na çevrildi.

TFF Etik Kurulu’nun şike ve teşvik raporu, polemiğe yol açtı. 720 sayfalık dosyayı inceleyenFederasyon yönetiminin, kulüplerin DisiplinKurulu’na sevk edilip edilmeyeceği hususundaki kararını yarın açıklaması bekleniyor. Spor hukukçuları, UEFA normları konusunda uyarıda bulunuyor.

Etik Kurulu’nun şike ve teşvikle ilgili raporunu sunmasının ardından gözler FutbolFederasyonu’na çevrildi. Önceki akşam Antalya’da bir araya gelen TFF yönetimi, Etik Kurulu’nun 20 sayfalık ‘özet’le sonuçlandırdığı 720 sayfalık dosyasınıdeğerlendiriyor. Başkan Yıldırım Demirören ve kurmayları, 48 saatlik kritikzirvenin ardından büyük ihtimalle yarın 17.00’de kulüplerin Disiplin Kurulu’na sevk edilip edilmeyeceğine ilişkin karara varacak. PFDK’daki sonucun ise kamuoyuyla ‘Süper Final’ maçlarının ardından paylaşılması gündemde. Daha önceden PFDK’ya gönderilen kişilere dair, herhangi bir gelişme yaşanması beklenmiyor.

İddialara göre Etik Kurulu, 5 maçta kusur (şike ya da teşvik) tespit etti. 1- İbrahim Akın’ın itirafının yer aldığı Fenerbahçe-İstanbul Bş. Bld. maçı, 2- 6-0 sona eren Fenerbahçe-Ankaragücü karşılaşması, 3- Eskişehirspor-Trabzonspor müsabakasında Eskişehir’e teşvik verilmesi, 4- Sivasspor-Fenerbahçe mücadelesinde şike iddiası, 5- Sivasspor-F.Bahçe maçında, Trabzonspor’un Sivasspor’a teşvik vermesi. Kurulun söz konusu 5 maçla ilgili Federasyon’u keskin bir dille bilgilendirdiği ileri sürülüyor. TFF’nin önünde ise şu aşamada üç alternatif bulunuyor. Adı geçen kulüpleri Disiplin Kurulu’na yollamama seçeneğini masaya yatıran Federasyon’un, bunun tam tersi bir yol izleyebileceği de belirtiliyor. Ağırlıklı bir görüşe göre de TFF’nin, şike ve teşvik primine küme düşme cezasını öngören Disiplin Talimatı’nın 58’inci maddesini değiştirmesine kesin gözüyle bakılıyor. Uluslararası normları göz önüne alan spor hukukçuları ise uyarıda bulunuyor. Eski Tahkim Kurulu Başkanı Türker Arslan, Etik Kurulu’nun ‘şike sahaya yansımamıştır’ söylemini UEFA’nın kabul etmeyeceğini vurguluyor. UEFA’nın tutumunun değiştiği yorumlarına değinen Arslan, “Zamana yayarak, müeyyide uygulamadan, ‘kulüpler değil, şahıslar suçludur’ diyerek bu işin içerisinden çıkılacağını düşünmüyorum. derszamani.net Haziran ayı geldiğinde TFF bazı kulüpleri Avrupa kupaları için UEFA’ya bildirdiğinde zannediyorum ki UEFA’nın bu konudaki cevabı bizleri memnun etmeyecek.” ifadelerini kullanıyor. Etik Kurulu açıklamasının ipuçlarına dikkati çeken UEFA Tahkim Kurulu Üyesi Levent Bıçakcı ise, “Şikeyle ilgili ortada suç unsuru oluşturacak büyük olayların olmadığı, küçük cezalarla sonuca gidilmesi gerektiği gibi bir hava var ortada.” açıklamasını yapıyor.

Haber7 – 29 Nisan 2012

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.